Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın tarafından düzenlenen ve bu yıl da tekrarı yapılacak olan bira festivaline tepkiler sürüyor.Mustafa Akaydın ölümle sonlanan bira festivalini yeniden mi düzenleyecek? Tepkilere sebep olan Mustafa Akaydın bira festivalini yeniden mi düzenleyecek?

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın göreve geldiği 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin ardından gelenek haline getirilen festival için hazırlıklar başladı. Toplam 3 gün süren festivalde halka ucuz alkollü içecek servisi yapılıyor. Alkol sınırlamasının olmadığı festivalde, Alman kültürünü yansıtan aktivitelere yer veriliyor. Festival kapsamında 2 yıl önce düzenlenen etkinlikte Alman August Michael Noll (69), aldığı aşırı alkolden sonra üniversite öğrencisi ile tartışma yaşamış, aldığı darp sonrası hayatını kaybetmişti. Geçen yıl da ABD’de eğitim gören ve Antalya’ya tatile gelen Anıl Durmaz (27), arkadaşları ile birlikte festivale katılmış, evde devam ettikleri alkole bağlı olarak geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetmişti. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, festivalin ölümlere rağmen devam ettirilecek olmasını ‘aymazlık’ olarak nitelendirdi. Oktoberfest hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Balcı, sonuç alamadıklarını, yargıda alkol bağımlılığı ile ilgili hiçbir engelin olmadığını belirtti. Savcılığın yasa boşluğu nedeniyle şikâyetlerini dikkate almadığını belirten Balcı, “Meclis ve Sağlık Bakanlığı, sigara ve uyuşturucu ile ilgili yasalar çıkarırken, alkolle mücadelede henüz bir çalışma yok.” dedi.

Bira festivali nedeniyle eleştirilen CHP’li Başkan Mustafa Akaydın, yapılan organizasyonun Türkiye’ye örnek olmasını istemiş ve festivali düzenledikleri için memnun olduğunu belirtmişti. Festivalle ilgili söylenen tüm eleştirileri ‘laf-ü güzaf’ (boş laf) olarak nitelendiren Akaydın, ayrıca gelecek yıl tepkilerden dolayı daha büyük bir festival düzenleyeceğini açıklamıştı.