Tecil işlemleri için acele etmek gerekir yoksa yoklama kaçağı olursunuz ve ilk gbt (genel bilgi tarama) ya bakılınca asker kaçağı olduğunuz görülür ve orda askere gidebilirsiniz.
ilk önce değişen sistemler olacağından dolayı en garantili olarak askerlik şubenizi aramanızı tavsiye edilir. Durum sorgulaması yapmak ve gerekli bilgiler almak için bu Askerlik şubesi telefon rehberine bakabilirsiniz.Askerlikl Şubesi Telefonları için tıklayınız

Tecil için kısaca yaşanmış bir olaydan örnek alalım.

-3 tane fotoğraf(Siz 6 tane götürün yine)
-Nüfüz cüzdanı aslı ve fotokopisi(2 tane)
-Lise mezunuysanız diplomanızın aslını ve 2 tanede fotokopisi(Arkalı önlü)
-Üniversite yada açıköğretim mezunuysanız onunla ilgili diploma yada belge..
Şubeye girdiğiniz zaman doldurmanız için aynı olan 2’şer tane forum doldurtacaklar..Bu forumun birisinde genel bilgiler(tc kimlik no,anne adı,doğum tarihi falan) diğerinde ise hobileriniz,sağlık sorunlarınız,komondo olmak istermisiniz vb. sorular var..Bunları doldurduktan sonra en alta imzanız atıyorsunuz ve tecil ettirmek istediğiniz için forumun üstünde bulunan tecil ettirmek istiyorum yazan yere imza atıyorsunuz..Sonra sıraya girip doldurduğunuz forumlar ile nüfüs cüzdanı fotokopisini,resimlerinizi memura veriyorsunuz..Memur bunların üzerine gerekli bilgileri doldurduktan sonra sizi muayeneye gönderiyorlar..Muayenede ise üstünüzü komple çıkartıyorsunuz..Sadece boxerınız kalıyor..Ondan sonra boyunuzla,kilonuz ölçülüp sıraya giriyorsunuz..Orada doktor sağlık problemin var mı diye soruyor(eğer herhangibir bir bulaşıcı hastalığınız var ise(aids,hepatit b vb.) sizi askeri hastaneye gönderiyorlar..Sonra renk körümüzüsünüz değilmisiniz diye renklendirilmiş numaraları okutuyor..Ondan sonra oradaki komutana belgenizi imzalatıyorsunuz ve bitiyor…Normalde tecil hakkınız okul bittikten sonra 2 yıldır…Askere 20 yaşında aldıklarını düşünrsek en fazla 22 yaşınıza kadar tecil edebilirsiniz..Üniversite mezunuysanız duruma göre 3-4 yıl tecil ettirebiliyorsunuz..Ayrıca eğer kaçaksanız ve üniyi kazandıysanız tecile gitmenize gerek yok..Üniversite hallediyor o işi..

Belgelerin Açıklaması

1. Basvuru Dilekçesi (Standart Dilekçe):

Dogru ve eksiksiz olarak doldurup, tarih yazarak imzalayiniz.
Basvuru formunda belirttiginiz esas ögrenim dalinizin ÖSS’den aldiginiz puan türünün dogrultusundaki bir yüksekögrenim alanindan olmasi gerekmektedir.

2. Mezuniyet Belgesi:
En son mezun oldugunuz okulun diplomasi veya çikma yazisinin onayli örnegi. Kanada ve ABD’nde bir liseden mezunsaniz diplomanizin denkliginin yapilabilmesi için lise not dökümünüzü (transkript) belgelerinize ekleyiniz.

3. Kayit Belgesi:
Okul Kayit Belgesinin Yüksekögretim Kurulu (YÖK) tarafindan taninan, örgün bir yüksekögretim kurumundan alinmis ve yeni tarihli olmasi gerekmektedir. Kayit belgenizde ögrenime baslama tarihi, ögrenim süresi, ögrenim daliniz, full-time ögrenci oldugunuz ve tahmini mezuniyet tarihiniz belirtilmis olmalidir.

4. ÖSS Sonuç Belgesi:
ÖSS’de ön lisans ögrenimi için en az 185 puan almis olmalari gerekir.
ÖSS sonuç belgesi , alindigi tarih itibariyla, ögrenim yapilacak okula kayit-kabul için en fazla 2 yil geçerlidir.
ÖSS Sonuç Belgesi’nin Istenmedigi Durumlar

Ögrenim görülecek ülkenin yüksek ögretim kurumlarina kayit-kabul için giriste yapilan genel yetenek, bilim veya yüksek ögretim kurumunun özel olarak yaptigi sinavi basaranlardan,
SAT 1 (Minimum 1000 puan); ACT (Minimum 21 puan); Abitur; Fransiz Bakaloryasi; GCE A Level Sertifikasi (Minimum 2 ders), Uluslar Arasi Bakalorya (International Baccalaureat, IB); Matura Diplomasi alanlardan,
Yurt disinda ülkemizdeki liselere denk okullardan mezun olup yüksek ögrenim yapacaklardan,
Türkiye’deki konservatuvarlarin lise kismindan mezun olup yurt disinda özel yetenek sinavi sonucunda kayit-kabul hakki kazananlardan,
ÖSYS Yüksekögretim Programlari ve Kontenjanlari Kilavuzu’nda yer alan ülkelerin disindaki ülkelerdeki yüksek ögretim kurumlarinin sartlarini yerine getirerek asil ögrenimlerine basladiklarini, ögrenimlerini bir sömestr basariyla sürdürdüklerini ve ikinci sömestreye kayit yaptirdiklarini belgelendirenlerden,
Türkiye’de veya yurt disinda (denkligi yapilmak kaydiyla) ön lisans derecesinde ögrenim görüp lisans tamamlama ögrenimi göreceklerden ÖSS’ye girme sarti aranmaz.

5. Nüfus Cüzdani Örnegi (2 adet) (Standart Form):
Türkiye’de noter veya muhtardan, onaylatabilirsiniz. Kanada’dan basvurularinizi Vasington Egitim Müsavirligine yapiniz.

6. Askerlik Durum Belgesi:
Askerlik çagina girmis ve 20 yasindan gün almissaniz askerlik subenizden temin edeceginiz yurtdisinda ögrenim yapmanizda askerlik yönünden bir sakinca olmadigini gösterir askerlik durum belgesi.Liseyi bitirdiginiz yil içinde yurtdisinda ögrenime basladiginizi belgelendirmeniz halinde ya da askerlik çagina girmeden önce yurtdisinda ögrenime baslamaniz ve ögreniminizi ara vermeden sürdürdügünüz durumda bu belge istenmemektedir. Askerligini yapmis olanlardan Askerlik Terhis Belgesi istenir.

7. Istifa Belgesi ( Devlet Memuru Iseniz):
Devlet memuru olup yurtdisinda yüksekögretim yapanlarin veya yapmak isteyenlerin özel ögrenciligi taninmamaktadir. Özel ögrenci statüsüne geçmek isteyen devlet memurlarinin diger belgelere ek olarak istifa ettiklerini de belgelendirmeleri gerekmektedir.

8. Vesikalik Fotograf (6 Adet)
Basvuru formu ve nüfus cüzdani örneklerine yapistirdiniz fotograflarla birlikte toplam alti adet olmalidir.

9. Nüfus Cüzdani Fotokopisi

10. Zorunlu Hizmet Belgesi
Yurtdisinda ögrenciliklerinin taninmasi için basvuranlardan zorunlu hizmete yükümlü olanlar, zorunlu hizmetini yaptigini, parasal karsiligini ödedigini, taksitle ödemede anlastigini veya ertelettigini belgelendirmek zorundadir.