Marketlerden aldığımız birçok yiyeceğin içindekiler bölümüne bakıp alınca içimiz rahatlıyor. Yapay tatlandırıcı içeren yiyecekleri oldukça fazla tüketiyoruz.Bu yapay tatlandırıcıların başında gelen aspartan, tükettiğimiz gıdalarda nasıl bir etki bıraktığını uzmanlar açıklıyor. Aspartan nedir? Aspartan hangi yiyeceklerde bulunur? Aspartanın zararı var mıdır?

ASPARTAN NEDİR?

Besin değeri olmayan, enerji içermeyen tatlandıcılardır. (Sakkarin, aspartam, asesulfam potasyum (asesulfam-K), siklamat, alitam, sukraloz) Avrupa, yılda 2 bin ton aspartik asit ve fenilalanin aminoasitlerinden oluşan bir tatlandırıcıyı yani aspartamı tüketiyor. Çay şekerine göre 200 kat daha tatlı bir madde. Tüm dünyada yılda 9 bin ton üretiliyor. 2004′te 146 milyon ton olan dünya şeker tüketiminin bir kısmını karşılayan tatlandırıcılar aslında gıda sektöründe önemli bir açığı kapatıyor. Tatlandırıcıların ana maddesini oluşturan aspartamın zehir olduğu iddiası da dilden dile dolaşıyor.

ASPARTANIN ZARARI VAR MI?

İngiliz Avam Kamarası, 6 bin gıda maddesi, ilaç ve içeceğin içinde bulunan yapay tatlandırıcı ‘aspartam’ın kansere yol açabileceği uyarısında bulundu.

Komisyon Başkanı Roger Williams, aspartamın kansere neden olduğuna dair güvenilir deliller bulunduğunu belirterek, bu maddeyi içeren ürünlerin satışının yasaklanmasını istedi. Williams, İtalya’da yapılan bir araştırmada, düzenli olarak aspartam verilen farelerde tümörlerin ortaya çıktığını söyledi.

İngiliz basınına göre Williams, dünya çapında her 15 kişiden birinin her gün aspartam içeren ürünleri tükettiğini, bunların büyük kısmını da çocukların oluşturduğunu söyledi. Milletvekili, aspartamın, diğer birçok ürünün yanı sıra, çocukların tercih ettiği kahvaltılık gevrekler, çikolotalar ve bazı çocuk şuruplarında kullanıldığını belirtti.

ASPARTAN HANGİ YİYECEKLERDE BULUNUYOR?

Meşrubatlar
Meyveli içecekler
Sakızlar
Meyveli yoğurtlar
Dondurulmuş tatlılar
Sofralık tatlandırıcılar
İlaçlar
Çocuk şurupları ve antibiyotikler
Düşük kalorili gıdalar
Sporcu içecekleri
Çikolatalar
Nane şekerleri
Dondurmalar
Kahvaltılık gevrekler
Konserve meyveler