Ayaklar dikkat edilmesi gereken uzuvlarımıdandır.Bütün vücudun ağırlığını çeken ayaklarımıza yapacağımız bakımla hem biz rahat ederiz hem de onlar.İşte nelere dikkat etmemiz gerekiyormuş

Tırnaklarınız kısa olmalıdır. Pedikür faydalıdır, ama gereken şekilde yapılmadığı takdirde, yarar yerine zarar verebilir. Bunun için pedikürü yalnızca, bu konuda eğitimli ve deneyimli profesyonellere yaptırın.
Ayak tırnaklarınızı tırnak törpüsüyle kendiniz törpülemeyi düşünüyorsanız bunu yalnızca, bir profesyonele başvurma olanağı bulamıyorsanız gerçekleştirin. Ayak tırnaklarınızı paslanmaz çelikten tırnak makası kullanarak ve düz olarak kesin. Törpüyü yalnızca, tırnak plağı aşırı kalınlaşmışsa kullanın.

Parmaklarınız veya tırnaklarınızın baskı altında kalmasına, sıkışmasına izin vermeyin. Tırnaklarınızın hasar görme olasılığı varsa, ayak parmaklarınızı ve tırnaklarınızı koruyun. Tırnaklarınızın altını aşırı temizlemeye çalışarak bunlara zarar vermeyin.

Ayaklarınızı serin ve kuru tutun. Böylece mikroorganizmaların burada yaşamasını önlemiş olursunuz. Ellerinizi ve ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak aralarınızın iyice kurulanmasına dikkat edin; bunun için daima kendi kişisel havlunuzu kullanın.

Asla çıplak ayakla yürümeyin. Rahat ayakkabılar giyin ve yeni ayakkabı aldığınızda ayaklarınızı bunlara yavaş yavaş alıştırın.

msn kadın