Gün boyu ayakta kaldığımızı düşünürsek ayak sağlığımıza oldukça dikkat etmeliyiz.

Ayak tırnakları kesinlikle yuvarlak değildir. Dolayısıyla tırnaklarınıza şekil verirken küt olmalarına dikkat edin. Tırnaklarınızın sivri uçlu kenarlarını da hafifçe törpüleyin. Aksi takdirde uzadıklarında batıkların oluşumunu engellemeniz mümkün olmaz.

Ayaklarınızı iyice kremlemeden önce yumuşak bir vücut fırçasıyla hafifçe fırçalarsanız, cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerinden arındırmış olursunuz. Her gün düzenli olarak kullandığınız krem hem ayaklarınızın nemlenmesine yardımcı olacak, hem de bakımlarını yaparken pürüzsüz ve yumuşak olmalarını sağlayacaktır.

Eğer ayaklarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz, o zaman size önerimiz kalın bir tabaka kremden oluşturduğunuz 10 dakikalık bir maske. Fazla kremi bir kağıt mendil yardımıyla alabilirsiniz. Ayaklarınızı ferahlatmak için de eczanelerde ya da kozmetik mağazalarında bulabileceğiz ayak spreyleri ideal…

Rahatlamak için basit yöntemler
Gündüz ya da gece boyunca yüksek topuklar üzerinde durmak zorunda kalmak, hem kasları hem de parmak uçlarını yorgun düşürür. Oturduğunuz yerde ayak bileklerinizi küçük dairesel hareketlerle rahatlatabilirsiniz.

Topuk Çatlaklarının Çözümü: Düzenli Ayak Bakımı

Daha çok kuru ciltlerin problemi olan çatlaklar, topuk ve ayak tabanında görülür. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, yalınayak gezmek, küçük ayakkabı giymek gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.

Her banyodan sonra ponza taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizleyin. Çatlak bölgeleri, içeriğinde E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak kremleriyle gün boyu sık sık kremleyin. Çatlaklarınız kaybolana dek, sürekli çorap ve kapalı ayakkabı giyin.

Ayak peelingi de ayaklarınızdaki tüm ölü derileri temizler ve kalınlaşan topuklarınızı yumuşatır. Aynı zamanda da ayaklarınızdaki kan dolaşımını arttırır. Ayak parmak aralarında sulantı, soyulma, tabanda pul pul dökülme varsa; tabanda ve parmak altlarında küçük çukurcuklar oluşmuş ise mutlaka dermatoloji hekimi tarafından değerlendirilmelidir. Ağızdan ya da krem şeklinde antifungal ya da antibakteriyal tedavi kullanılması gerekebilir.