Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte doğa yemyeşil rengine bürünür. Bahar mevsimi insanda biraz değişik durumlara sebep olabilir. Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğunu atlatmak için neler yapılır?

BAHAR YORGUNLUĞU NEDİR?

Bahar mevsimi geldiğinde insan vücudu alışma evresi geçiriyor.
Kış boyunca uyuyan enerjiler baharın ilk dürtüleriyle harekete geçer ve bu uyanışın ilk aşamasında bedende bir bitkinlik hissi ortaya çıkar.
Bu alışma evresinde yapılması gereken bazı şeyler vardır.

BAHAR YORGUNLUĞUNU ATLATMAK İÇİN NELER YAPILIR?
*Vücuda Masaj: Bu masajı kese veya kabak lifi ile yapabilirsiniz.Kuru cilde uygulanır.Ayak tabanına yaparken biraz bastırırsanız daha iyi olur.
Uygulama bittikten sonra duş alınması iyi gelir.

*Spor veya Egzersiz: Spor yapmak çok iyi gelir. Ama biranda ağır bir egzersiz programı yapmayın.Temiz havada 1 saat yürüyüşle başlayabilirsiniz.Spor salonları da egzersiz için uygun olur.

Güneş Işığı: Günde 15-20 dakika güneş ışığı alınması gerekmektedir. Karanlıktan uzak durun,tercihen canlı kıyafetler giyinin.

Beslenme: Bahar yorgunluğunu atlatmak için takviye gıdalar alınması gerekebilir. meyan kökü, C-vitamini, L-Carnitine, soya lecitin, B kompleks vitaminleri, Ginkgo Biloba, özel Ayurveda tabletleri, kırmızı veya Sibirya Ginsengi, DHEA, chlorella (tatlı su yosunu) gibi doğal canlandırıcıları doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.
Takviye için;4-5 kez ağızda çekirdek kakule çiğnemek ve sonra bu çekirdekleri yemek bedene ve zihne canlılık verir. Ayrıca toz zencefil, tane karanfil, kekik, biberiye, mercanköşk, taze sivri biber, adaçayı, kuşburnu çayı, nane, kereviz sapı, meyankökü şurubu, roka-tere gibi baharatlı yeşilliklere diyetinizde ağırlık verin.