Bankalar için kötü bir gün diyebiliriz bugüne çünkü bankalarda kalan paralar artık hazineye aktarılıyor. Sizinde herhangi bir bankada paranız kaldımı kalmadımı bu günden itibare sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Tmsf nin zaman aşımı sayfasından sorgulama yapabilirsiniz

Bankada Kalan Para Sorgulama, Zaman Aşımından Bankada Kalan Para Nerden Sorgulanır

http://zamanasimisorgu.tmsf.org.tr/

Hangi Bankalarda Kalan Para (Zaman Aşımı Sorgulaması Yapılacak)

Tüm Bankalar
ADABANK A.S.
AKBANK T.A.S.
AL BARAKA TURK KATILIM BANKASI A.S.
ALTERNATIFBANK A.S.
ANADOLUBANK A.S.
ARAP TÜRK BANKASI A.S.
ASYA KATILIM BANKASI A.S.
BANCA DI ROMA S.P.A.
BANK MELLAT
BANKPOZITIF KREDI VE KALK.BANK.A.S.
BIRLESIK FON BANKASI A.S.
CALIK YATIRIM BANKASI A.S.
CALYON BANK TÜRK A.S.
CITIBANK A.S.
DENIZBANK A.S.
DEUTSCHE BANK A.S.
DILER YATIRIM BANKASI A.S.
EUROBANK TEKFEN A.S
FINANSBANK A.S.
FORTIS BANK A.S.
GSD YATIRIM BANKASI A.S.
HABIB BANK LİIMITED
HSBC BANK A.S.
ILLER BANKASI
İMAR BANKASI
IMKB TAKAS VE SAKLAMA BANKASI
IMPEXBANK BANKASI
ING BANK A.S.
JPMORGAN CHASE BANK N.A.
KOÇBANK A.S.
KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.S
MARMARA BANKASI
MERRILL LYNCH YATIRIM BANK A.S.
MILLENNIUM BANK A.S.
MÜFLİS KIBRIS KREDİ BANKASI
Müflis Türkiye Turizm Yatırım ve Dış Ticaret Bankası
NUROL YATIRIM BANKASI A.S.
SEKERBANK T.A.S.
SOCIETE GENERALE (SA)
T. HALK BANKASI A.Ş.
T.C.MERKEZ BANKASI
T.EKONOMI BANKASI A.S.
T.FİNANS KATILIM BANKASI A.S.
T.GARANTI BANKASI A.S.
T.IHRACAT KREDI BANKASI A.S.
T.IS BANKASI A.S.
T.KALKINMA BANKASI A.S.
T.SINAI KALK. BANKASI A.S.
T.VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
TAIB YATIRIMBANK A.S.
TC ZIRAAT BANKASI A.S.
TEKSTIL BANKASI A.S.
The Royal Bank of Scotland N.V.
TURKISH BANK A.S.
TURKLAND BANK A.S.
VERIPARK TEST BANKASI
WESTLB AG
YAPI VE KREDI BANKASI A.S.

Bankada unutulan para ne kadar
İstanbul Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, son 3 yılda bankalarda unutulup zaman aşımına uğrayarak kamulaştırılan para tutarının 73 milyon lirayı geçtiğini belirterek, hesap sahiplerini banka mevduatlarını takip etmeleri konusunda uyardı.

Yahya Arıkan, yaptığı yazılı açıklamada, sadece geçen yıl fona devredilen paranın 37 milyon lira olduğunu kaydederek, neredeyse her yıl Milli Piyango’nun yılbaşı ikramiyesi kadar tutarın bankalarda unutulduğunu ifade etti.

Bankada unutulan para kaç yılı kapsıyor
Zaman aşımına uğrayan hesaplar içinde dövizin de önemli tutara eriştiğini bildiren Arıkan, son 3 yılda yaklaşık 9 milyon dolar ve 7,5 milyon avronun fona devredildiğine, son 3 yılda bankalarda unutulup zaman aşımına uğrayarak kamulaştırılan toplam tutarın 73 milyon lirayı geçtiğini belirtti.

Arıkan, bu yılki listenin 1 Şubat Salı günü açıklanacağını, hesap sahiplerinin banka mevduatlarını takip etmesi gerektiğini ifade etti.

Bankacılık Kanunu’nun 62′nci maddesine göre, bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak 10 yıl içinde aranmayan paraların zaman aşımına tabi olduğuna değinen Arıkan, şunları kaydetti:

Bankada unutulan paralar ne zamana kadar çekilecek
“Bu tip hesaplar banka tarafından hak sahibine ulaşılamaması halinde, yapılacak ilanı müteakip fona gelir kaydedilmektedir. Oysa bankalar 1 Şubat Salı günü söz konusu kıymetlere ilişkin listeleri kendi internet sitelerinde yayımlayacak. Tüm listeler ise aynı tarihte Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca (TMSF) ilan edilecek. Bunları 30 Nisana kadar görme imkanı var.”

Arıkan, 1 Şubatta açıklanacak zaman aşımı hesapları tutarlarıyla birlikte fondaki paranın 4 yılda 100 milyon lirayı geçmesinin beklendiğini ifade ederek, bu paranın eğitim, sağlık gibi alanlara aktarılmasını önerdi.

Bankada unutulan para alınmazsa ne olacak
Yahya Arıkan, belirlenen sürede başvurulmaması halinde, yasa gereği zaman aşımına uğramış mevduat, emanet hak ve alacakların TMSF’ye devredileceğini, bankada hesabı bulunan hak sahibi ölmüşse veraset ilamı ve tüm mirasçılarının imzası bulunan üst yazıyla birlikte ilgili şubeye müracaat edilmesi gerektiğini belirtti.

Tmsf den resmi açıklama

Bilindiği üzere 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62 nci maddesine göre, bankalar nezdlerindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62 nci maddesinin uygulanmasına ilişkin yayımlanan yönetmeliğin 8 inci maddesi gereğince zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından itibaren Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu internet sitesinde üç ay müddetle ilan edilecektir.

Bu çerçevede listede isim ve hesap bilgileri yer alan kişilerin en geç 15 Mayıs 2012 tarihine kadar hesaplarının bulunduğu bankanın ilgili şubesine geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet hak ve alacakları Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.