Baş ağrısının birçok nedeni vardır.Başka bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi migren de olabilir.Baş ağrsının nedenleri nelerdir?

Baş ağrısının sebepleri nedenleri nelerdir.?

Migren, beyin omurgasında kireçlenme, beyin kanaması, beyin infekti, beyin ve beyin zarı enfeksiyonları, beyin tümörleri, temporal arterit, beyin travması sonrası, sinir iltihaplanması, yüksek tansiyon, sistemik enfeksiyonlar, kansızlık, kan şekeri düşmesi, zehirlenmeler, göz bozuklukları, kulak hastalıkları, diş kökü iltihaplanması, çene eklemini tutan hastalıklar, kronik sinüzit, sara nöbeti gibi nedenler başağrısına sebep olabilmektedirler. Bunlardan başlıcaları aşağıda açıklanmıştır.

Baş ağrıları ortaya çıkış özelliklerine göre değişik şekillerde sınıflandırabilinir:

1. Akut, ani olarak ortaya çıkan baş ağrıları nedenleri sebepleri:

* İkincil olarak adlandırdığımız bir hastalığa eşlik eden ağrılardır. Altta yatan hastalığın ortaya çıkarılarak tedavi edilmesiyle baş ağrısı da kaybolur. Akut baş ağrıları arasında en sık görülenleri şöyle sıralayabiliriz.

* Menenjit, ansefalit veya beyin zarı altı kanamaları: Birden bire başlıyor ve baş ağrısıyla beraber, hasta başını öne doğru eğmesi esnasında ensesinde şiddetli ağrı duyuyorsa yukarda sayılan sebepler akla gelmelidir. Belden alınacak omurilik sıvısının incelenmesiyle kanama varlığı veya menenjit olması halinde, etken mikroorganizmanın varlığı gösterilebilinir.

* Sinüzit: başın ön-üst bölümünde gözlere, gözlerin alt kısımlarına vuran tek veya iki taraflı oyucu tarzda sabit bir ağrıdır. Sinüzitin olduğu yere, alın veya elmacık kemiklerinin üzerine vurulmasıyla ağrı hissedilir.

* Ateş: üst solunum yolu infeksiyonları gibi basit hastalıklara bağlı ateş yüksekliklerinde baş ağrısı olabilir.

* Uykusuzluk

* Alkol veya nikotin fazla alınması

* Beyin damarlarının daralması veya kalp yetmezliği nedeniyle beyin dokusuna az kan gitmesine bağlı olarak baş ağrısı gelişebilir.

* Tansiyon yüksekliği