Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Sarkozye öyle bir tarihi cevap verdiki. Kanuni Sultan Süleymanın Fransa kralı Francesco’sun 1526 da yazdığı mektubu hatırlatarak hatta okuyarak mesajlar verdi. Resmen tüm dünya ülkelerine mesaj gönderdi. İşte Tayyip Erdoğanın okuduğu o mektup Tayyip Erdoğandan izleyin
[flv]http://video.haber7.com/video_contents/flv/23122011084244.flv[/flv]

İŞTE FRANSIZ KRALI’NA KANUNİ’NİN GÖNDERDİĞİ MEKTUP
Burada bir belge açıklamak istiyorum. Bu belge, işgal altındaki Fransız kralı Francesco’ya, Kanuni Sultan Süleyman’ın gönderdiği mektup. Mektubu aynen aktarıyorum.
“Ben ki sultanların sultanı, hakanların başı, krallara taç giydiren, Allah’ın yer yüzündeki gölgesi ve atalarımın fethettiği Akdeniz’in Karadeniz’in Rumeli’nin Karaman’ın, Sivas’ın Diyarbakır’ın, Kürdistan’ın, Şam’ın, Mısır’ın, Mekke’nin, Medine’nin ve de ateş saçan mızrağımın ve zafer getiren kılıcımın üstünde sahip olduğum nice ülkenin padişahı olan Sultan Süleyman Han.
Sen ki Fransa ülkesinin kralı olan Francesco’sun. Kralların sığınağı olan kapıma mektup göndererek, esir edilerek hapse atıldığını söylemişsiniz. Benden yardım istiyormuşsunuz. Gönlünüzü ferah tutun. Ne yapacağımı elçinizden öğreneceksiniz. Selim’in oğlu Süleyman. 1526 – İstanbul”