Bedelli askerliğin 30,000 tl yani eski parayla 30 milyar olmasıyla bu parayı bulamyanlar için bankalar kredi vermeye başladı. Hangi banka ne kadar kredi veriyor tablodan bakabilirsiniz.

KREDİ KAMPANYALARI BAŞLAYACAK
Yaklaşık 200 bin kişiyi yakından ilgilendirecek bedelli askerliğin yasalaşması durumunda bankalar kredi kampanyalarına başlayacak. Krediyi kefilsiz kullandıracak olan bankalar tüketici kredileri gibi 60 ay vade planlıyor. Bedelli askerlik için 10 bin eurodan bahsediliyor.

FAİZ ORANI 1.50
Bankalar askerlik kredisi için uygulayacağı faiz oranını yüzde 1.50 olarak düşünüyor. Bu durumda bedelli askerlik için bankadan 60 ay vadeli 20 bin lira kredi çekecek olan bir kişi ayda 548 lira taksit ödeyerek vatani hizmetini yerine getirmiş olacak. 48 ay vadeyle kredi çeken bir kişi ise aylık 626 liralık taksitle askerlik bedelini ödeyebilecek. 20 bin liralık krediyi 60 ay vadeyle bankadan alan bir kişi kredi için toplam 32 bin 870 lira geri ödeme yapmış olacak. Yasanın çıkması durumunda uygulamadan elde edilecek gelirin en az 2 milyar euroyu bulacağı belirtiliyor.

Tutar

Faiz

Vade

Dosya Masrafı

Erteleme

Garanti

30.000 TL’ye kadar

%1.46

60 aya kadar

Yok

Yok

Garanti

30.000 TL’ye kadar

%1.42

60 aya kadar

250 TL

Yok

Akbank

30.000 TL’ye kadar

%1.40

60 aya kadar

Yok

3 ay

Akbank

30.000 TL’ye kadar

%1.30

60 aya kadar

350 TL

3 ay

Denizbank

30.000 TL’ye kadar

Açıklama yok

60 aya kadar

Yok

3 ay

TEB

30.000 TL’ye kadar

%1.40

36 aya kadar

Yok

3 ay

Yapı Kredi

30.000 TL’ye kadar

%1.40

60 aya kadar

Yok

Yok

Yapı Kredi

30.000 TL’ye kadar

%0.59’dan başlıyor

60 aya kadar

“Düşük masraflı”

Yok

Anadolubank

30.000 TL’ye kadar

%1.44

60 aya kadar

Yok

3 ay

Şekerbank

Açıklama yok

%1.30

3-12 ay

300 TL

Yok

Şekerbank

Açıklama yok

%1.40

13-60 ay

300 TL

Yok

* net fiyatlar bankalardan öğrenilebilir. fiyatlar resmi değildir

Bankalar Bedelli Askerlik Kredisi Yarışında

bedelli askerlik kredisiBu açıklamanın ardından bankalar da bedelli askerlikten faydalanmak isteyen, ancak finansman ihtiyacı duyan tüketicilere yönelik kredi paketlerini açıklamaya başladı. Bu paketler ve detaylarına girmeden önce bedelli askerlik için kredi arayışında bulunan tüketicilere bazı önerilerde bulunmak isteriz.
Kötü kredi skoruna kredi yok

Öncelikle unutulmaması gerekiyor, bedelli askerlik kredisinin değerlendirme ve onay aşaması herhangi bir ihtiyaç kredisinden farklı olmayacaktır. Yani daha önce sahip olduğunuz bir kredi veya kredi kartı borcuyla ilgili geri ödemelerde sorun yaşamışsanız ve hakkınızda idari veya yasal takip başlatılmışsa (bu durum sona ermiş olsa dahi), kendi adınıza yapacağınız bir bedelli askerlik kredi başvurusu KKB kayıtları nedeniyle onaylanmayabilir. Aynı durum yasal veya idari takip sürecinde olmasa dahi, başvuru sırasında 1 ila 3 dönem arası devam eden bir gecikme olması halinde de geçerli olacaktır. Bu yüzden başvuru öncesi gecikme durumunun sona ermiş olmasına özen gösterilmeli.
Ödeyebilecek kadar kredi alın

Bedelli askerlik için gerekli olan tutarın tamamı için bir kredi kullanmak yerine imkânınız varsa, bu tutarın bir kısmını sahip olduğunuz birikimden karşılama yoluna gitmeniz daha bilinçli bir tercih olacaktır. Bu şekilde daha krediyi daha kısa vadeli veya daha kolay ödenebilir kredi taksitleriyle kullanabilirsiniz.
Sigortayı ihmal etmeyin

Bedelli askerlik kredileri için talep edilen tutarın tamamı için kredi kullanmak isteyenlerin en yüksek vade olan 60 ay (5 yıl) tercih etmeden önce, içinde çalıştıkları sektörde istihdam durumunu da göz önüne almaları gerekebilir. Örneğin bankacılık sektörü çalışanıysanız, şu sıralar sektördeki iş güvenliğinin ne kadar olduğu tartışmaya oldukça açık. Bu riski bertaraf etmek için bankaların bir yılı aşkın vadelerde şart koştuğu hayat sigortasının yanı sıra, bu krediye özel bir işsizlik sigortası yapmanız gerekebilir.
Gelirinizle orantılı kredi alın

Bedelli askerlik tutarının tamamını krediyle finanse etmek için nasıl bir düzenli gelire sahip olduğunuzun da önemi var. Yani aylık almak istediğiniz kredinin taksit tutarı net gelirinizin %60’ını geçiyorsa başvurunuzun onaylanmasında sorun yaşama ihtimaliniz artar. Özellikle şu günlerde bankalar, başvurduğu kredinin geri ödemeleri net maaşının %90’ına denk gelen birine kolay kolay onay vermez.
Ertelemeye değil, yıllık maliyet oranına bakın

Bedelli Askerlik kredisinde de taksit öteleme, erteleme, mola vs. gibi özellikleri taşıması hiç şüphesiz avantaj sağlayacaktır, ancak bu seferki bedelli askerlik kapsamında temel eğitim verilmeyeceğinden çok önemli bir özellik olmayacağını düşünüyoruz. Bu tür özellikleri tercih etmeden önce özelliğin söz konusu kredinin yıllık maliyet oranını nasıl etkilediğine bakmak lazım gelir.
Bedelli askerlik kredisi veren bankalar

Bedelli askerlikle ilgili detayların açıklanmasının hemen ardından bankalar yolladıkları basın bültenleri aracılığıyla adeta duyuru yarışına girdiler. Müşteri kapma telaşıyla aceleye getirdikleri için kimisi faiz bilgisini, kimisi ise kredi tutarını bu bültenlerde belirtmeyi unuttu. Biz de kimi eksiklikler de olsa bültenlerdeki bilgileri bir tablo haline getirip aşağıda sizlerle paylaşmayı uygun gördük.