Bedelli askerlikle ilgili uzu yazılar canınızı sıkabilir Bedelli askerikle ilgili sorularınızın cevaplarını bulamayabilirsiniz. Peki özetle Bedelli askerlik sorularına cevap arayalım. Bedelli askerlikle ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları burda

Bedelli askerlikten kimler yararlanacak Yaş sınırı nedir
Kimler yararlanacak?
Bedelli askerlikle ilgili düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlandığı gün, 30 yaşından gün almış olanlar kapsamda olacak.

Askerde olanlar 2011 Bedelli Askerlikten yararlanabilecek mi?
Hayır. Sadece henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlar kapsama alındı.

2011 – 2012 Bedelli Askerliğe Başvuru nasıl yapılacak?
Yasa yürürlüğe girmesinden itibaren 6 ay içinde askerlik şubesine başvurulması gerekiyor. Başvuruda, bedelin ödenmiş olması koşulu da aranacak.

2011 – 2012 Bedelli Askerlik için Ne kadar bedel ödenecek? Bedelli Askerlik parası ne kadar ?
Ücret 30 bin TL olarak belirlendi.

Bedelli askerlik için taksit imkanı varmı
Bu bedel, başvuru sırasında peşin ödenebileceği gibi, 15 bin TL’si başvuru sırasında, kalan 15 bin TL’si de başvuru tarihinden itibaren 6 ay içinde ödenebilecek.

Bedelli askerlik parası hangi bankaya yatacak ?Para nereye yatırılacak?
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına, Ziraat Bankası’nda açılacak özel hesaba yatırılacak

Bedeli ödeyenler askerliği nasıl yapacak? 21 gün askere gitme kalktımı
Bedelli askerlik başvurusu kabul edilenler, bu kez geçmiş uygulamalardan farklı olarak 21 gün temel askerlik eğitiminden muaf olacaklar. Kışlalara uğramadan askerliklerini yapmış kabul edilecekler.

Bedelli Askerlik Yasası ne zaman, çıkacak?
Yasa tasarısı dün Meclis’e gönderildi. Önce Milli Savunma Komisyonu’nda görüşülecek olan tasarı daha sonra Genel Kurul’da ele alınacak. Dolayısıyla en geç aralık ayı başında yasalaşması öngörülüyor.

Bedelliden toplanan para ne olacak? Bedelli askerli için toplanan gelir nerelere harcanacak

Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde şehit yakınları, gaziler, özürlüler, muhtaç erbaş ve er aileleri, TSK’ya (Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) mensup vazife malulleri ile Emniyet hizmetleri sınıfına mensup vazife malullerine yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerinin finansmanında kullanılacak.

Bedelli askerlik için Bakaya olanlar ne olacak?
Bu yasadan yararlananların yoklama kaçağı ve bakaya durumlarından dolayı haklarında başlatılmış idari ve adli soruşturma varsa, sona erdirilecek.

Bedelli askerlikten Kaç kişi yararlanabilecek?
30 yaş sınırından dolayı düzenlemenin 400 bin civarında kişiyi kapsaması bekleniyor. Bunlardan ne kadarının başvuru yapacağı henüz belirsiz.