Özellikle van depremiyle gündeme gelen bedelli askerlik çalışmaları bayramdan sonra gündeme geleceği açıklandı. Aynı zamanda Sözleşmeli er çalışmalarıda bayramdan sonra şekillenecek başvurular şu anda devam ediyor. Hükümet tarafından Bedelli Askerlikte ve Sözleşmeli Er Alımı açıklamaları şöyle

Bedelli askerlikle ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, merak edilen yaş sınırı ile ilgili öngörülen rakamı

Sivas’ta, partisinin İnönü Konağı’ndaki bayramlaşma törenine katılan Bakan Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili bir çalışma yapıldığını ve belli bir noktaya gelindiğini söyledi.

Bedelli askerliği ‘affa’ benzeten Bakan Yılmaz, “Açıklandıktan sonra af gibidir bu bedelli. Dile getirilip, kamuoyuna duyurulduktan sonra en kısa zamanda tamamlanması lazım. Bayramdan sonra belli bir noktaya gelmiş çalışmayı arkadaşlar tamamlayacaklar. Tamamlandıktan sonra biz sayın Başbakanımıza arz edeceğiz. Bakanlar kurulunda değerlendirilecek ve nihai açıklamayı başbakanımız yapacaktır.” dedi.

Kamuoyunda yaş sınırının düşürülmesiyle ilgili bir beklenti olduğu yönündeki soruya da cevap veren Bakan Yılmaz, “Yaş sınırı 20’den başlayabilir 40’a kadar gider. Bunu nasıl tespit edeceğiz. Geçmişte yapılan uygulamaları dikkate alacağız. Genelkurmay Başkanlığımızın görüşlerini dikkate alacağız. Sosyal hukuka, sosyal gerçekliğe hangisi çözüm olacaksa o yaş sınırı belirlenecektir. Şu anda öyle genel bir tanı olmadı. Başbakanımıza arz edeceğiz, sonuçta hep beraber bakanlar kurulunda karara bağlayacağız. Sonra da Meclis’e sunulacaktır, bu iş yasayla olacaktır. O nedenle son söz milletvekillerine aittir.” diye konuştu.

Sözleşmeli askerlerin, Sivas’a ne zaman geleceği yönündeki soruya da cevap veren Bakan Yılmaz, yıl sonuna kadar eğitimlerin Sivas’ta başlayacağını açıkladı. İlk aşamada 2 bin erin sözleşmesinin yapıldığını kaydeden Yılmaz, 2012 yılı için de 10 bin tane daha ilana çıkıldığını, onun da başvuru süresinin aralık ayının sonuna kadar uzatıldığını bildirdi. Bakan Yılmaz, bu askerlerin de Sivas’ta eğitim göreceklerini açıkladı.