Bediüzzaman Said Nursinin daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış son Fotoğrafları yayınlandı. daha önce yayınlanmamış fotoğrafı Bediüzzaman Said Nursi’nin ölümünden kısa bir süre önce, İstanbul Pierre Loti Oteli’nde çekildi işte o fotoğraflar

KİMSE TEK BİR KARE ÇEKEMEDEN SAİD NURSİ OTELE GİRİYOR

Film setini aratmayan bir atmosferde arabanın görünmesiyle habercilik maratonu da başlıyor. Kalabalık önce Cağaloğlu yokuşunu çıkıyor, ardından Divan Yolu caddesinde ilerliyor. Pierre Loti Oteli’ne gelince araba duruyor, kapı açılıyor; fakat şemsiyeler de… Kimse tek bir kare dahi çekemeden Bediüzzaman otele giriyor. Hengame de son buluyor. Meftun Ogaç’tan Burhan Altaş’a herkes için tam bir sükut-ı hayal! Yakınmalar, dövünmeler birbirine karışıyor. Şef’e ne denecek telaşına cevap aranıyor. Küçük kümelenmeler gerekli olan fotoğrafın çekilmesi için yeni taktik ve stratejileri işaret ediyor. Çömez Sökmen ise tek başına. Gözü Akşam’dan Şeref Köylübay’a ilişiyor. Üstelik onun motosikleti de var. Acil bir durumda rahatlıkla meşhur misafirin peşine takılabilirler. Anlaşma ise gayet basit. Kim çekerse diğerine verecek.
İLK FOTOĞRAFI ÇEKTİĞİ ZAMANI KENDİSİ DE HATIRLAMIYOR

Gazeteye telefon açıp durumu haber verdiğinde “Sen de otelden oda tut” cevabıyla şaşırıyor. İlk defa gazetenin vereceği parayla bir otelde kalacak. Oda 35 lira, aylık maaşı ise 150. Şefe ne derim tedirginliğine, gazete bu kadar para harcıyor, bir şeyler yapmalıyım baskısı da ekleniyor. Artık büyük gazetelerin kurt foto muhabirleriyle değil, kendisiyle yarışı başlıyor. Önce otelin etrafını turluyor. Karşıda SSK hastanesinin terasını fark ediyor. Terasa çıkıp beklemeye başlıyor. İlk fotoğrafı çektiğinde sabah mıydı, öğlen mi, kendisi bile hatırlamıyor.

said_nursi_son_fotografi_2013
(Said Nursi’nin daha önce yayınlanan bu fotoğrafını da Sökmen Baykara çekmişti. Said Nursi’nin namazını bozarak foto muhabire tepki gösterdiği o anlar..)

said_nursi_yayinlanmamis_fotografi
Bediüzzaman Said Nursi’nin ölümünden kısa bir süre önce, İstanbul Pierre Loti Oteli’nde çekilen ve pek az bilinen fotoğrafının sahibi Sökmen Baykara

said_nursi_2013_son_fotografi

said_nursinin_yeni_cikan_fotograflari_2013