Benzin fiyatları yükseliyor devir tasarruf devri araçlarda bir kaç püf noktaya dikkat ederek benzin tasarrufu sağlayabilirsiniz. yüzde 25 benzin tasarrufu için 7 önerimiz var size. Benzin tasarruf cihazları teknolojisi bile gelişmeye başladı.

Benzin tasarruf cihazları nedir işe yararmı
Benzin tasarruf cihatları diye tabir edilen bazı araçlar mevcut olup bu gibi ek donanımların gerçekten işe yarayıp yaramadığı bilinmiyor genelde takanlar memnun olmuyor sonuçta ne kadar ekmek o kadar köfte gibi bir durum oluyor yani tasarruf etmek için benzine nasıl bir teknoloji uygulanır bilinmez ama çok büyük lisansı alınmış donanımlar yapılırsa o zaman faydalanabilirsiniz

Benzin ve Mazot Yakıt tasarrufu için 7 öneri

Benzin fiyatlarının düşük olmasına alışkın Amerikan halkı, son dönemde 1 galon (yaklaşık 3.8 lt) benzinin 4.3 dolara yaklaşmasıyla adeta şok yaşıyor.

Bir yandan eleştiriler yükselirken, diğer yandan neredeyse her basın-yayın organında “yakıt tasarrufu”na yönelik öneriler dile getiriliyor. Bu öneriler arasından, benzinin litre fiyatının 4.5 TL’yi aştığı Türkiye’ye de uyarlanabilecek olanlar seçildi.

İŞTE BUNLARDAN BİRKAÇI;

* Aracınızın ağırlığını azaltın. Gereksiz yere aracınızın bagajında bulundurduğunuz yükler ya da eşyalar varsa, bunları kısa zamanda boşaltın. Uzun yola, fazla sayıda bavulla çıkmayın. Fazladan ağırlık, artan yakıt tüketimi demek.
İngilizce konuşmak için kursa gitmek şart değil. Nasıl mı? TIKLAYIN !

* Gideceğiniz yolu önceden hesaplayın. Gitmek istediğiniz yer için mümkünse kısa ve trafiği yoğun olmayan yollar seçmeye çalışın. Bunun için trafiğin daha az yoğun olduğu saatleri seçebilir, ya da yolların yoğunluk durumunu radyo veya internetten izleyerek bir rota çizebilirsiniz.

* Aracı uzun süre çalıştırmayın. Şayet bir yerde durup eş-dostunuzun gelmesini bekliyorsanız veya yol kenarında telefonla konuşuyorsanız, park halindeyken aracı 10 sn’den fazla çalışır durumda bırakmayın. Soğuksa üzerinize bir mont giymek, sıcaksa cam açmak etkili olabilir.

* Bakımları aksatmayın. Bakımları tam ve düzenli olarak yapılmış bir otomobil, he zaman daha az yakıt tüketir. Lastiklerin, üreticinin önerdiği hava basıncında olması, hava filtresi ve bujilerin zamanında değiştirilmesi daha az yakıt harcamanızı sağlar.

* Yavaşlayın. Evet, muhtemelen bir yere yetişmeye çalışıyor olabilirsiniz. Ancak oraya vaktinde yetişebilmek için gaza daha fazla bastığınızda ve hız yaptığınızda, daha fazla yakıt harcayacaksınız. Sıkça gaz-fren ikilisini kullanmak, ışıklardan kalkışta çabuk hızlanmaya çalışmak da aynı sonucu getirir. Mümkün olduğunca istikrarlı bir hızda kalmak, daha fazla işe yarar.

* Tasarruflu araç seçin. Yeni araç alırken en önemli kriterlerden biri kuşkusuz yakıt tüketimi. Son dönemde yeni çıkan modellerin yakıt tüketimleri bir hayli düşük. Bununla birlikte sıkışık trafikte aracı kendiliğinden durdurup çalıştıran sistemlere sahip modellere gözatmak da mümkün.

* Kısa mesafe için kullanmayın. Otomobili çok kısa mesafelerde kullanmak, fazla yakıt tüketimi demektir. Nitekim henüz ısınmayan motor, fazla yakıt harcar.

Benzinden yüzde 25 tasarruf edin

Benzin fiyatları hızla yükselirken, trafikte tassaruf etmenin pratik yollarını aktarıyoruz. Bu öneriler size yüzde 25 yakıt tasarruf sağlayacak.

ana gündem tasarruf
Tıpkı borsa müdavimlerinin seans salonlarında sürekli değişen hisse senedi fiyatlarına bakan gözleri gibi, bugünlerde trafikte seyreden tüm araç sahiplerinin de gözü petrol istasyonlarındaki ışıklı fiyat tabelalarına takılmış durumda. Nedeni neredeyse her gün fiyatlara kuruş-kuruş yansıyan artışlar.
Ekonomideki dalgalanmaların etkisiyle istikrarsızlaşan borsada böyle zamanlarda yatırımcıların hisse senedi alım satımlarından uzak durmaları ya da elindeki hisseyi tutmaları, uzun vadeye yaymaları tavsiye edilir. Fakat aynı tavsiyeyi İstanbul’da her gün otomobiliyle evden işe, işten eve gitmek zorunda olan araç sahiplerine yapmak mümkün değil. Ne petrol fiyatlarından uzak kalmaları ne de araçlarını garajlarına çekip beklemeleri söz konusu. Hiç kimse de trafik çilesini İstanbul’un toplu taşıma çilesine değiştirmeye niyetli değil. Al birini vur ötekine.
YÜZDE 25 YAKIT TASARRUFU İÇİN YAPILMASI GEREKENLER!
Böyle olunca ülke gündemini kavuran malum gündemin hararetine rağmen orta gelirli çalışanların ana gündemini nasıl daha ekonomik yaşarım düşüncesi sarıyor. Bugünlerde de hangi televizyon kanalını açsanız ya da hangi haber kaynağına başvursanız, elektrikten benzine bir yığın tasarruf tedbirinden bahseden uzmanlara denk geliyorsunuz. Ki haklılar. En basitinden şöyle düşünün. İstanbul’da her gün yola çıkan en az iki milyon araç günde yarım saat rölantide çalışsa, bu günde 1 milyon litre ekstra yakıt tüketimi anlamına geliyor. Ürkütücü değimli? Zira İstanbul’da sabah 7.00-10.00 akşam 16.00-22.00 saatleri arasında yola çıkan her iki kişiden biri en az kırk beş dakikasını ekstradan yollarda harcıyor. Eğer bir litre benzinin bir kişinin bir günde soluduğu oksijeni tükettiği gerçeğini düşünürsek bu daha korkunç bir hal alıyor. Bu konuda şimdilik yapabileceğimiz trafik sorununu ortadan kaldıracak gerekli altyapının bitirilmesini ya da alternatif yakıt kullanımına imkân sağlayan hibrit araçların yakıt maliyetlerinin düşürülmesi ve bu sayede yaygınlaşmalarını beklemek. Tabi bunlar uzun vadeli çözümler olarak duruyor.
Öyleyse şimdilik tasarruftan başka çaremiz kalmıyor. Peki, ortalama Yüzde 25 oranında bir yakıt tasarrufu sağlamak için ne yapmalıyız.
Öncelikle daima sabırlı olun. Yol müsait ve siz de yavaş gitmeye tahammülsüz iseniz 90 km/h. hızın üzerine çıkmanız olasıdır. Fakat şu formül caydırıcı olabilir. 90 km/h. hızın üzerindeki her 1 km/h. için 100 km/h de 1 litre yakıt sarfiyatınız artmış olur. Aracınızda eğer “cruise control” yani hız sabitleyici bir sistem varsa ve yolunuz buna imkân sağlıyorsa hızınızı sabitlemeniz de faydalı olacaktır.

VİTESİ DOĞRU DEVİRDE DEĞİŞTİRİN
Aracınızı düşük ya da yüksek devirlerde kullanmaktan sakının ve motor devrini ortalama 2500-3000 d/d’lerde tutmaya çalışın. Bu kural dizel ya da benzinli araçlar için değişmez. Vites değiştirme işlemini yine ortalama 2500 d/d’lerde yapın.
Motorun soğuk olması da yakıt tüketimini artırır. Fakat motorun ısınması için aracınızı çalıştırıp beklemenize gerek yoktur. Başlangıçta düşük vites ve düşük hızda belli bir süre seyrettiğinizde motorun normal ısısına gelmesi işlemini yolculuk esnasında tamamlamış olursunuz. Isı göstergesi normal seviyesine geldiğinde ise ideal hızınızda devam edebilirsiniz. Ortalama 4 km gidildiğinde ise motor tamamen ısınmış olur.
Trafiğin uzun süreli durduğu zamanlarda ve kırmızı ışıkta beklemeniz gerektiğinde motorunuzu stop ettirin.
Aracınızda gereksiz ağırlıklar taşımayın. İstiap haddinin üzerindeki her 45 kg. ek yük yüzde 7 fazladan yakıt tüketimi demektir. Ayrıca 60km/h ve üzeri hızlarda açık camlar da rüzgâr direnci oluşturacağından tüketimi artırır. Aracınızın üzerine taktığınız portbagaj ve aerodinamiği etkileyen her türlü modifiye unsurda tüketimi olumsuz yönde etkiler.
Aracınız otomatik vitesli ise, kalkışlarda ve hızlanmalarda gaza aniden yüklenmeyin. Aracın kendi ağırlığıyla hızlanmasına imkân tanıyın. Eğer gaza basmayı doğru ayarlayabilirseniz otomatik şanzımanlı araçlar daha az yakıt harcar unutmayın.
Trafikteki yoğun dur-kalklar da tüketimi artırır. Bu yüzden trafiğin çok kısa aralıklarla aktığı durumlarda dur-kalk sayısını azaltmaya çalışın.
Son bir ayrıntı ile bitirelim.

GÖLGEYE PARK EDİN BENZİNİ BUHARLAŞMASIN
Eğer aracınızı gölgeye park ederseniz buharlaşan benzinden kar edebileceğiniz gibi aracınızı soğutmak için klimayı da kullanmamış olursunuz. Çünkü klima kullanımı yaklaşık yüzde 10 ekstradan sarfiyata neden olur.
Periyodik bakım kapsamındaki eskimiş bujilerin değiştirilmesi, karbüratör, akümülatör bakımı, hava ve yakıt filtrelerinin gözden geçirilmesi, lastik basınçları ve rot ayarlarının yapılması gibi konuların yakıt tasarrufu sağlama noktasında ne denli önemli olduğunu söylemeye bile gerek yok.
Emniyet kemerleriniz bağlı, kısa farlarınız ve yolunuz daima açık olsun. İyi sürüşler.

sonraki yazılarımızda şu konulara değineceğiz uzman görüşleriyle
Yakıt tasarrufu için nasıl vites değiştirmek gerekir?

Yakıt tasarrufu için araç lastiklerimizde nelere dikkat etmeliyiz?

Camlar açık gitmek aracın yakıt harcamasını artırır mı?

Klima aracın yakıt tüketimini artırır mı?

Aracımızın hangi özellikleri gereksiz yakıt harcanmasına neden olur?