Beşiktaşa büyük şok UEFA beşiktaşı 1 yıl kupalardan men etti. beşiktaş futbol takımını gelecekte bekleyen sıkıntılar neler. Beşiktaş neden uefa dan men edildi işte beşiktaşın kupalardan men edilişinin ayrıntıları. Bu karara göre ÇARŞI karıştı yorumları yapanlar var.Beşiktaşın taraftar grubu ÇARŞI bu kararı beğenmeyecek gibi duruyor

UEFA’nın, Beşiktaş Kulübü’nü mali konularla ilgili Disiplin Komitesi’ne sevk etmesi nedeniyle Başkan Fikret Orman ve beraberindeki heyetin UEFA yetkilileriyle yaptığı toplantı sona erdi. UEFA, Beşiktaş Kulübü’ne Avrupa kupalarından 1 yıl men cezası verdi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, UEFA’nın siyah-beyazlı kulübü mali konularla ilgili Disiplin Komitesi’ne sevk etmesi nedeniyle ikinci kez kulübün savunmasını yapmak üzere Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) merkezine geldi.

İsviçre’nin Nyon kentinde bulunan UEFA merkezine bugün TSİ 10.00’da avukat Emin Özkurt ve kulübün dış ilişkiler sorumlusu Emin Usta ile birlikte gelen Orman, UEFA disiplin müfettişinin ilk karara itirazı nedeniyle UEFA yetkilileri ile yeniden bir araya gelerek kulübün savunmasını yaptı.

Fikret Orman, toplantıya girişte yaptığı açıklamada, duruşmadan her türlü karar çıkabileceğini belirterek, Biz elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. İnşallah bu adımı da hızlıca aşar, Beşiktaş UEFA sürecinden geçer diye ümit ediyorum. Ama her türlü sonuç da çıkabilir ifadesini kullandı.

Daha önceki toplantıya oranla zor bir toplantı beklediğini ifade eden Fikret Orman, şunları kaydetti:

“Hissiyatım öyle. İşin gerçeği şu. Savunduğumuz konu şu, biz yeni bir yönetimiz. Beşiktaş 110 senelik bir camia. Beşiktaş’a ceza vermenin hiç birşey kazandırmayacağını, bizim zihniyetimizi anlatıyoruz. Farklı olduğunu, bu şekilde hareket etmemizin daha doğru olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Onlar da bize duydukları güvenle ilk adımı geçtik. UEFA’nın bu tarz verdiği cezalar var, menler var. Bizim buradaki tek avantajımız, benim şahsiyetimde kulübün zihniyetini anlatmaktır. Onun için buradayız.”

UEFA tarafından 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 dönemlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen denetimde Beşiktaş, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Kuralları’nın 65. maddesindeki, Futbol kulüplerine vadesi geçmiş borçların olmaması ve 66. maddesindeki Çalışanlara ve/veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının olmamasına ilişkin hükümlerle ilgili olarak, mevzuat ihlali gerçekleştirmiş olma ihtimali nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmişti.

Kulüp Başkanı Orman ve avukatların Mayıs’ın ilk haftalarında yaptığı birinci savunma sonucunda UEFA tarafından siyah-beyazlı kulübe 500 bin Euro para cezası verilmiş ayrıca 5 yıl içinde UEFA kriterlerine aykırı hareket edilirse, 2 yıl Avrupa kupalarına alınmayacağı belirtilmişti.