Beşiktaş bugün UEFA Kupalarından 1 yıllığına men cezası aldı. Bu durum uefa katılacak olan beşiktaşın yerine hangi takım katılacak sorusun akla getirdi. Şimdi ne olacak beşiktaş uefa kupasına katılmazsa alternatif olarak hangi takım gidecek. Beşiktaş tek başına ceza almadı işte ceza alan diğer takımlar ve ayrıntılar

BEŞİKTAŞ’IN YERİNE ESKİŞEHİRSPOR

Bu arada Beşiktaş’ın yerine UEFA Avrupa Ligi’ne Eskişehirspor gidecek.

UEFA Disiplin Komitesi, Beşiktaş’ın ardından Bursaspor ve Gaziantepspor’a da 1 yıl Avrupa Kupalarından men cezası verdi! Bursaspor, Avrupa Ligi’ne katılma hakkını kaybetti. Yeşil beyazlılar CAS’a başvuracak.

UEFA Avrupa Ligi’ne gitmeye hak kazanan Beşiktaş, önümüzdeki yıl bu kupaya katılamayacak.

ntvmsnbc’nin haberine göre Beşiktaş’tan ilk yorum Yönetici Levent Erdoğan’dan geldi. Erdoğan şunları söyledi: “Kulübün haklarını sonuna kadar kovalayacağız. İlk hedefimiz CAS’a gitmek. Bu durum bizi epey sarsacak ama yapacak da bir şey yok. Hazin bir karar olarak nitelendiriyorum.”

Erdoğan, Beşiktaş’ın cezasının evrakta sahtecilikten dolayı mı verildiğinin sorulması üzerine, “Bize böyle bir bilgi gelmedi” şeklinde konuştu.

BAYINDIR: BEŞİKTAŞ GİBİ EN AZ 6 TAKIM VAR

Kararı NTV Spor’a yorumlayan Spor Yazarı Tayfun Bayındır, “Beşiktaş’ın durumunda olan en az 6 takım var. Özellikle yabancı oyunculara yapılmayan ödemelerle ilgili olarak. Anadolu’daki en az 4-5 kulübe ceza gelme ihtimali var. Bu konuda Türkiye açısından ciddi tehlike var. Bu cezada erteleme yok. Ancak CAS ihtimali var” dedi.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, bugün ikinci kez UEFA Merkezi’nde savunma verdi. Orman, yeni bir yönetim olduklarını ve aksaklıkları gidereceklerini ifade etti. Toplantıya girişte her türlü kararın çıkabileceğini belirten Orman, ancak Beşiktaş’a ceza vermenin kimseye hiçbir şey kazandıramayacağını da söylemişti.

UEFA Disiplin Komitesi, daha önce Beşiktaş’a 500 bin Euro para cezası vermiş, aynı durumun 5 yıl içinde tekrarlanması durumunda siyah beyazlıların 2 yıl Avrupa kupalarından men edileceğini açıklamıştı. Ancak dosyaya bakan müfettiş, Disiplin Komitesi’nin bu kararını temyiz etmişti.

UEFA’nın kararı sonrasında Beşiktaş hisselerinde yüzde 10’a yakın kayıp var.

İşte Avrupa’ya gidecek takımlarımız…

Şampiyonlar Ligi: Galatasaray, Fenerbahçe
UEFA Avrupa Ligi: Trabzonspor, Eskişehirspor, İstanbul BŞB

UEFA tarafından Avrupa kupalarından 1 yıl men cezası alan Beşiktaş gelecek sezon UEFA Avrupa Ligi’nde boy gösteremeyecek.

Bu kararın ardından gözler Avrupa’ya gidecek yeni takımın kim olacağı konusuna çevrildi. Süper Final Avrupa Ligi Grubunu lider olarak bitiren Bursaspor’un ardından ikinci olan takımın Beşiktaş’ın yerine ülkemizi temsil etmesi bekleniyor. Bu takım ise; Eskişehirspor.

Avrupa Ligi Grubunu lider bitiren Bursaspor, Türkiye Kupasında Fenerbahçe ile final oynamıştı. Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligi vizesi alması nedeniyle Bursaspor doğrudan UEFA Avrupa Ligi biletini kapmıştı.