Son yıllarda özellikle bayanların yanlarında taşıdığı biber gazı yargıtay tarafından silah olarak kabul edildi. Peki biber gazı silah ise biber gazı taşımak suç mu? biber gazı hangi durumlarda silah kabul ediliyor ve yasak olabilir işte örnek bir olayla biber gazının silah kabul edilmesi

Biber Gazını Gereksiz Yere Kullanmanın Cezası
Yargıtay biber gazının spreyini ‘silah’ olarak kabul etti. Biber gazı nedeniyle meydana gelen yaralanmalarda sanıklar hakkında 6 aydan 1.5 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı olaylarında sıkça gündeme gelen biber gazının spreyini “silah” olarak kabul etti. Yargıtay’ın kararına konu olay İstanbul Tuzla’da yaşandı.
Tartışma esnasında biber gazı spreyi kullanan M.Y. hakkında basit yaralama suçundan dava açıldı. Davanın görüldüğü İstanbul Anadolu 7. Sulh CezaMahkemesi, sanık M.Y.’ye, yaralama suçundan 120 gün adli para cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.
Yerel mahkemenin kararı sanık avukatınca temyiz edilince dosya ilk olarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gitti. Başsavcılık, tebliğnamesinde, biber gazının “silah” niteliğinde olduğunu belirterek, kararın bozulmasını talep etti.
Daire kararında, suçta kullanılan biber gazının “silah” niteliğinde olduğunun gözetilerek, sanığın TCK’nın 86/2-emaddesi uyarınca 4 aydan 1 yıla kadar hapis veya adli para cezası istemiyle yeniden yargılanmasını istedi.
Bozma kararı uyarınca biber gazı spreyi kullanılarak meydana gelen yaralanmalarda sanıklar hakkında 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis cezası verilebilecek.

Bu durumda biber gazı sıkmak suç değil yani kendinizi korumak amaçlı kullanmanız ve taşımanız suç değil. Ama yaralama amaçlı zarar vermek amaçlı kullanmanızda ceza alacağınızı unutmayınız.

Biber Gazı Sıkmak Suçmu

Biber Gazı Sıkmak Suçmu