Bilgisayar denilince elimiz kolumuz olar bir bilgisayar parçası var. Bilgisayar çıktı çıkalı onsuz yapamıyoruz. Adıda bir ilginçti aslında ama yinede biz onu çok sevdik. evet bilgisayar mouse türkçe adıyla bilgisayar fare sini tüm bilgisayar kullananlar çok iyi bilir. Peki kimdir mouseyi bulan kişi, moseyi icat eden kişinin kim olduğu hakkında fikriniz varmı. İşte mosenin babası

Mouseyi bulan kişi Doug Engelbart dir.

Stanford araştırma enstitüsünde 1964 yılında icat edilmiştir.

1945′te Amerikan ordusunda radar teknisyenliğ yapan, bir dönem NASA için çalışan ve Berkeley Üniversitesi’ne profesör asistanı olarak giren Engelbart, 1968 yılında da NLS yi diğer bir adıyla ‘OnLine Sistemi’ni kurarak bütün multimedya sistemlerine öncülük etti.

mouseyil_kim_buldu_Douglas_Engelbart_Resmi
(Doğum – 30 Ocak 1925 Ölüm – 2 Temmuz 2013) Norveç asıllı bir Amerika’lı bir mucittir. bilgisayar-insan etkileşiminin öncülerinden olan Engelbart en çok bilgisayar faresini bulmasıyla ünlenmiştir (Bill English ile beraber). Takımı ile beraber hypertext, bağlantılı bilgisayarlar ve bilgisayar arabirimlerinin ilk örneklerini geliştirmiştir.

Bilgisayarların yaygınlaşmasında ve kullanımının kolaylığında büyük katkısı olan, bilgisayarların vazgeçilmezleri arasında yer alan “Mouse”u icat eden Doug Engelbart, 88 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Hemen hemen herkesin ağzına dolanmış olan “tıklama” kelimesinin isim babası Doug Engelbart sadece bu icadı ile yetinmeyip e-posta ve telekonferans konusunda ilk fikri ortaya atanlar arasında yer alıyor.
Doug Engelbart’ın bir diğer unutulmayacak özelliği de bir modem yardımı ile ilk telekonferans görüşmesini gerçekleştiren kişi olması.

ilk_mouse_resmi

İlk Mousenin Fotoğrafı