Teknoloji hızla ilerliyor ve insanların teknolojik ürünlere ilgisi her geçen gün artıyor. Son yıllarda hemen hemen her evde bir bilgisayar hatta bir bilgisayardan daha fazla bilgisayar bulunduğu bile oluyor. Bilgisayarlar dizüstü veya masaüstü farketmeksizin belirli dönemlerde ucuzlar. Bilgisayarlar ne zaman ucuzlar ? Ucuz bilgisayar almak için hangi tarihler önemlidir. İşte bu soruların cevaplarını arayacağız.

Bilgisayar son yıllarda hayatımızın vazgeçilmezleri oldu. Köylerde bile artık bilgisayarsız ev kalmamaya başladı. Bilgisayarlar şekil değiştirsede yinenede bir evde olmazsa olmaz ya masaüstü yada dizüstü yani laptop bilgisayarlar ilgi odağı. Akıllı telefonlarla hem telefon hem internet ihtiyacı bir şekilde giderilebiliyor. Ama bilgisayarda iş yapıyorsanız veya güzel bir oyun oynamak isterseniz illaki büyük bilgisayarınız olması gerekiyor.

Bilgisayar almak isteyen herkesin ilk düşündüğü şey fiyatı olur. Kaliteli bir ürün ve ucuz fiyat her zaman kullanıcının istediği özelliktir. Bilgisayarlar ne zaman ucuzlar hiç düşündünüz mü?

Bilgisayarlarında ucuzlama dönemleri vardır.
Bu dönemlerden ilki dolar kuru ile ilgilidir. Dolar yükseldikçe bilgisayar fiyatları artar. Çünkü genel olarak bilgisayarlar dolar fiyatı üzerinden türkiyeye giriş yapar. Ve bu şekilde satıldığı için dolar yükseldikçe fiyatlarda da oynama olmaktadır.

Hangi mevsim bilgisayar ucuz olur
Genel istatistiklere baktığımızda yaza doğru bilgisayar fiyatlarının ucuzladığı yönünden bir görüş var. Aslında bu bir çok şeye mantıklı olarak bağlanabilir.
Mesela bir aile bilgisayar almak için kış dönemini seçmeyebilir. Yakıt giderleri olduğun için ve kış aylarında bu gibi giderler çok olduğu için yaz aylarına göre alım gücü azalabilir.

Yine karne ve tatil dönemleri bilgisayar piyasasını etkilediği görüşü var. Aynı zamanda satıcıların yaza özel kampanya düzenlemelirde yine fiyatları düşürür.

Yeni Nesil Her Zaman Pahalı Olur
Bilgisayar sektörü nerden bakarsanız 2-3 ayda değişen ürün yelpazesine sahiptir. Özellikle hızlandırılmış teknolojilerin piyasa arka arkaya sürülmesi bilgisayar fiyatlarını her zaman etkiler.

Şöyle bir örnek verebiliriz
şuan intelin i7 işlemci bilgisayarları 2000 tl üzerinden satılıyor. Bu işlemci intelin son çıkardığı işlemci. Eğer bu işlemci çıkmamış olsaydı şuanda i5 işlemcinin fiyatı hemeh hemen bu fiyattta olurdu. i5 çıkmamış olsaydı bu seferde i3 işlemci bu fiyat civarında olurdu. Eğer sizin ihtiyacınız i7 işlemcili bilgisayar ise ve fiyatının düşmesini bekliyorsanız yeni bir işlemci türünün çıkmasını bekleyebilirsiniz. ortalama 200-300 tl kar edebilirsiniz. Tabi bu süreçte zaman kaybınızı değerlendirmelisiniz. Çünkü işlemcilerin ne zaman çıkacağı belli olmayabiliyor. Mesela şuanda intel yeni bir işlemci çıkarmak yerine yeni nesil olarak adlandırdığı işlemcileri piyasaya sürüyor. i5 işlemcinini şuanda 4üncü nesili çıkmış durumda.

Bilgisayar fiyatlarının düşmesi için beklemekmi yoksa hemen almakmı daha iyi
bu soruya en iyi siz cevap verebilirsiniz. çünkü bilgisayar piyasası çok karışık olduğu için aylar beklemeniz gerekebilir. tabi şöyle bir durumda çok oluyor. tam siz bir bilgisayarı beğenirsiniz fiyatıda düşmez siz alırsınız ertesi hafta mağazanın biri 300-500 tl düşük fiyata satışa çıkarır. Bu durumda üzülmenize gerek yok çünkü bu tür şeyler hep şans işi. yani siz bekleseydiniz o mağaza kampanya yapmazdı. yani beklemenin çokta faydası olmuyor. Tabi direk gittiğiniz gibi almanızda gerekmiyor. biraz bekleyip piyasayı araştırmanız yine 300 tl ye kadar size kazanç getirir.

bilgisayar_ne_zaman_ucuzlar