Bilişim denilince akla gelen hayatı kolaylaştıran sistemler gelir. Bu sistemler gerçekten özellikle iş yerlerinde çok önemli yer tutar. Ama gelin görün ki bu sistemlerin en büyük sorunu işle ilgisi olmayan kişilerin varlığı. Özellikle devlet kurumlarına baktığınızda bir çok yerde bilgi işlem adı altında hiç bir şeyden anlamayan insanlar görürsünüz

Ne Olacak Bu Bilişim Sektörü
bilişim sektörü kendi içinde yazılım ve donanım olarak ikiye ayrılabilir. Her iki dalda da doğru strateji ile başarıya ulaşılması mümkündür. Ama baktığınızda bir çok devlet kurumunda sistemler hep çöker. Bunun nedenini hiç düşündünüzmü. Bunun sebebi hep yetkisiz ve hiçbir işten anlamayan ama sorsanız dünyanın en iyi bilişimcileri olduğunu iddia insanlar yüzündendir. Malesef ülkemizde çok görülen bu durum bilişim sektörü adına gelecek için kaygılandırıyor bizleri.

Neden Böyle
Çevrelerinde bu sektörle ilgili kimsenin olmadığından faydalanan bu insanlar kendilerin bu sektörün elemanı gibi göstermeye bayılırlar. Heleki kimse yoksa ve insanlar biraz onlara mesleğin gerçek sahibi gibi davranmışlarsa tamamdır. Bir uzman olarak soru sorduğunuzda öylece kala kalan bu tipler malesef ülkemizde bir çok firmada ve kamu kurumunda halen iş yaptığını zannediyorlar.

Çözüm
Meslek yeterliliği devam ölçülmesi gerekir. Gerçekten bu işten anlayıp anlamadığını yine bir uzman tarafından teste tabi tutularak öğrenilebilir. Ayrıca yapılan işlerle bunlar görülebilir. Ayrıca yönetici konumundaki insanların ilgilenmesi gereken bir konudur bu.

bilisim_sektoru_sorunlari