Boyun fıtığı özellikle masa başı çalışanların kabusudur.Sürekli aynı şekilde oturarak bilgisayarla uğraşmak boyun fıtığını daha ilerletir.Fizik tedavi doktorlarının boyun ağrısı ve boyun fıtığı başlangıcı olanlar için verdiği egzersiz hareketleri vardır.İşte boyun fıtığı egzersizleri.

-İZOMETRİK EGZERSİZLER:(Dik olarak otururken veya ayakta yapılır)

A) Fleksiyorta direnç: Eller alna koyulur, baş öne doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır, 10′ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.

B) Ekstansiyona direnç: Eller başın arkasına (enseye değil) koyulur ve baş arkaya doğru itilmeye çalışılırken ellerle engel olunmaya çalışılır. 10′ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır.

C) Yana eğilmeye direnç: Sağ el yüzün sağ tarafına koyulur ve baş sağa doğru itilmeye çalışılırken sağ elle engel olunmaya çalışılır, 10′ a kadar sayılır ve bırakılır. 3 defa tekrarlanır. Aynı hareket sol elle sola doğru tekrarlanır.

D) Döndürmeye direnç: Sağ el başın sağ arka kısmına, sol el sol şakağa koyulur. Sağ omuzun üzerinden bakmaya gayret eder gibi elin direncine karşı baş sağa dönmeye zorlanır. Bu durumda 10’a kadar sayılır.Hareket el değiştirerek aksi yönde tekrarlanır.

BU HAREKETLERİ YAPARKEN AŞIRI ZORLANMADAN KAÇININ