Beşiktaş avrupa kupalarından men edilmesi üzerine Uluslararası Spor Mahkemesi (CAS) başvurmuştu. Eğer cas beşiktaşın lehine karar verirse beşiktaş uefaya katılabilecek. CAS bu gün kararını açıkladı. Karara göre Beşiktaş ceza aldımı. CAS beşiktaş için ne karar verdi. İşte Beşiktaşın uefaya gidip gitmediğini gösteren cas kararı

CAS Beşiktaş İçin Neye Karar Verdi

UEFA’nın verdiği “Avrupa’dan men” cezası sonrası Uluslararası Spor Mahkemesi’ne (CAS) başvuruda bulunan Beşiktaş, beklediği müjdeli haberi alamadı.

Beşiktaş’ın, UEFA müsabakalarından 1 yıl süre ile men edilmesine ilişkin olarak açmış olduğu CAS davasında karar verildi. Maraton’da yer alan habere göre Uluslararası Spor Mahkemesi (CAS) beklendiği üzere, Beşiktaş’ın önümüzdeki sene Avrupa Ligi’nde mücadele etmesi yolu kapandı.

Hatırlanacağı gibi, dün gerçekleşen CAS duruşmasının konusunu, Beşiktaş’ın, Fikret Orman yönetimi göreve gelmeden önceki döneme ilişkin (30 Mart 2011, 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 dönemleri itibarıyla) çeşitli kulüplere, futbolculara ve resmi makamlara (SGK/Vergi Dairesi dahil) vadesi geçmiş borçlarının bulunması oluşturuyordu.

Beşiktaş Neden Uefaya katılamıyor

YILDIRIM DEMİRÖREN YÖNETİMİNİN GERÇEĞE AYKIRI BEYANI CEZAYI GETİRDİ

Beşiktaş, avukatı aracılığı ile duruşmada hukuken atılabilecek tüm adımları atarak ve her türlü argümanı kullanarak kendisini temsil ettirmişti. Ayrıca, Başkan Fikret Orman da, CAS hakem heyetine hitap ederek kulübün yeni yönetiminin anlayış farklılığını ifade etmişti. Bu davada Beşiktaş’ın durumunu en çok güçleştiren husus, tespit edilmiş ihlallerin yanında, Beşiktaş’ın önceki yönetiminin, kulübün borç durumu ile ilgili UEFA’ya gerçeğe aykırı beyanda bulunmuş olması oluşturmaktaydı.

Beşiktaş’ın dosyası ile ilgili görüş beyan eden uzmanlar, davanın çok zor olduğunu, Beşiktaş’ın ihlallerinin diğer dosyalarla ve kulüplerle mukayese edilemeyecek oranda yüksek miktarda bulunduğunu ve ayrıca kulüp önceki yönetimi tarafından gerçeğe aykırı beyanda bulunulmuş olmasının davayı kazanılamaz kıldığını belirtmişlerdi.

Ayrıca, Beşiktaş dosyasının, geçenlerde CAS’da olumlu karara bağlanan Bursaspor dosyasından da son derece farklı olduğu, Bursaspor’un sadece bir takıma ve o da 400 bin euro gibi nispeten cüzi ve hatta sonradan ödenmiş bir miktar borcu varken, Beşiktaş’ın pek çok oyuncuya, takıma ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile vergi dairesine milyonlarca euro’luk borcu olduğuna dikkat çekildi. Bunların yanında, Beşiktaş’ın önceki yönetiminin borç durumuyla ilgili gerçeğe aykırı beyanda bulunulmasının ise UEFA ve CAS bakımından cezanın verilmesinin ve onanmasının asıl nedeni olduğu vurgulandı.

Duruşmaya girilmeden önce de, dosyanın mevcut durumu itibarıyla davada başarı şansının sıfıra yakın olduğunun altı çizilirken, konu ile ilgili değerlendirmelerini daha önce kamuoyu ile paylaşan Başkan Fikret Orman’ın “Biz önümüz kışmış gibi hesaplarımızı yapıyoruz, yaz gelirse bahtımıza diyelim” şeklindeki beyanı da Beşiktaş’ın bu konuda büyük beklentilerinin olmadığına işaret ediyordu.

Beşiktaşın Yerine Uefa ya kim Gidiyor

ESKİŞEHİRSPOR’UN AVRUPA YOLU KESİNLEŞTİ

CAS’ın bu kararıyla birlikte, Beşiktaş’ın önümüzdeki sene Avrupa Ligi’nde mücadele etmesi yolu kapandı. Bilindiği gibi Türkiye Futbol Federasyonu da Beşiktaş’ın cezasının ardından UEFA Avrupa Ligi’nde mücadele etmek üzere Eskişehirspor’un ismini UEFA’ya bildirmişti.

Kaynak: CİHAN