Yıllardır hep merak etmişimdir neden çipli bir kimlik kartımız yok ve bu kimlik kartıyla neden tüm işler halledilmesin diye. İşte devlet yeni yeni bu sisteme geçmeye başlıyor. Bir kaç yıldır boluda yeni çipli kimlik uygulaması yapılıyordu. Tabi neden bolu pilot bölge onuda bi araştırmak gerek. Çipli yeni kimlikler 2013 de dağıtalacakmı işte sorunun cevabı

Yeni Çipli Kimlikler Ne Zaman Verilecek

e-Kimlik 2013’ün yatırım programına girdi. Yani yeni nüfus kâğıtlarının dönüşümü 2013’te tamamlanacak.

Pilot uygulaması Bolu’da yapılan ve başarılı olan yeni tip nüfus kâğıtları 2013’ün yatırım programına alındı. Programda “Gelecek yıl tamamlanacak” ifadesi dikkat çekti.

Çipli Kimlikleri Kim Yaptı

Bir süredir hazırlıkları süren ve TÜBİTAK tarafından hazırlanan polikarbon yeni kimlik kartları, sistemde mevcut nüfus kâğıtlarının yerini alacak. Üzerinde çip bulunacak olan kartlar, sadece nüfus bilgilerini içermekle sınırlı kalmayacak. Aynı kimlik kartı, devlet işlerinde, sağlık hizmetlerinde, yüksek öğretimde, finans işlerinde ve adli işlemlerde de kullanılacak.

Çipli Kimlikte Neler Olacak

Kartın altyapısı için de milli işletim sistemi kullanılacak. İçinde yer alan çipte, e-Kimlik ve e-İmza bilgileri de yer alacak. Yenilenmesi çalışmaları süren ehliyetlerin de e-Kimlik’e dahil edilebilmesi konusu ise henüz araştırma aşamasında. Bu gerçekleşirse ehliyet taşımaya da gerek kalmayacak.

Çipli nüfus cüzdanları hayatımızda büyük kolaylıklar sağlayacak. Tabi birde ehliyeti dahil ederlerse daha iyi olacak. Yani olması gerekende buydu zaten hatta banka bilgileride bu sisteme dahil edilse ve artık cüzdanlarda gereksiz doluluk yapmasa dahi iyi olacak. Eski tip nüfus cüzdanları zaten 1 yılda yıpranıyordu. Bakalım bu yeni nüfus cüzdanları daha iyi olacakmı. Kolaylık sağlayacak o kesin birşey.