Evlenen çiftlerin hepsi bir bebeği olsun ister. Son yıllarda artış gösteren çocuk olmaması sorunu bir çok ailede görülüyor. Bebeği olmayanlar ne yapmalıdır ? çocuk özlemi çekipte ne yapacağını bilmeyenler için tavsiyelerimiz

Öncelikli olarak dua ediniz. Herşeyin bir hayırlısı vardır ve herşey hayırlı bir zamanda olur. Unutmayınız ki 10 yıl sonra bile bebeği olan aileler vardır.

1 ) Tıbbi olarak imkanları araştırınız.
Çocuk olmamasında tıbbi bir neden varmı bunu öğrenmek en doğrusudur. Bilmediğiniz yada ummadığınız bir hastalığınız çocuk yapmak için engel teşkil etmiş olabilir. Bunun için doktora gitmeniz yararlı olacaktır.

2 ) Zamanı fazla düşünmeyin
Çocuk olması için yeni evli kişilerin belirli bir zaman beklemesi gerekebiliyor. Bazı evliliklerde ilk ay hamile kalan kadınlar kadar bir kaç yıl sonra hamile kalan kadınlarda biliniyor. Zaten eğer tıbbi olarak sorun yoksa veya varsada tedavisi yapılıyorsa bu zamanla olacaktır.

3 ) Eşlerin birbirine desteği
Yeni evli bir çiftin çocuklarının olması eşlerin birbirlerine şüphe ile yaklaşmasın neden olabilir. Sorunun kimden kaynaklandığını düşünen çiftler bunu bulduklarında karşı tarafın tavrından korkarlar. Bu durumda eşler anlayışlı olmalı. Sonuçta çocuk yapmak için değil sevdiğiniz için evleniyorsunuz. Ve her ailede çocuk olacak diye bir kural bulunmuyor. Eğer ki nasip değilse buna razı olmak bir insana yakışan en güzel şey olmalıdır.

4 ) Çocuksuz bir hayata alışmak
Eğer tıbbi olarak çocuğunuz olmayacaksa bunun için kendinizi yıpratmanıza gerek yok. Çünkü sizin elinizde olan bir durum olmadığı için üzülmenize gerek yok. Tabiki her insan anne yada baba olmak ister ama bunun mümkün olmadığı zamanların olduğunu bilmek gerekiyor. Dünyada bir çok kişinin böyle bir sorunu oluyor. Tıbbi olarak sorunuz yoksa uzun zaman çocuk beklemekte zor olacaktır. 10 yıl sonra çocuk sahibi olan aileler biliniyor ve 10 yıl sonra 2-3 çocuk sahibi olan ailelerde mevcut yani 10 yıl sonra bir şekilde çocukdan fazla çocuklarınız oluyor. İşte bu sabrı gerektiriyor.

insan hayatta bir çok sorunla karşılaşabilir önemli olan bunun üstesinden gelebilmesidir. Evlilikte karşılıklı destek her zaman önemlidir. Konu çocuk olunca daha hassas olması gerekir tarafların. Rabbimiz evli olup çocuk isteyen herkese en kısa zamanda çocuk nasip etsin. Olmayanlarada sabır versin ve biran önce olması için şartlar oluşsun… Amin…

cocuguolmayanlar