Cuma günü dinimizce önemli bir gündür. Bu günde öyle bir vakit vardır ki yapılan dualar geri çevrilmez. Bu günde öğle vaktinden sonra alışveriş yapılması mekruhtur. Cuma Günü Neler Yapılır?

Cuma Günü Neler Yapılır?

Cuma günü dinimizce önemli bir gündür. Bu günde öyle bir vakit vardır ki yapılan dualar geri çevrilmez. Bu günde öğle vaktinden sonra alışveriş yapılması mekruhtur.

Cuma gününe özellikle alışveriş,çarşı pazar ve temizlik işlerini denk getirmemeye çalışmalıyız.
Günlük ufak tefek işler dışında başka işler yapmamalı bu günde biraz daha manevi bir hava oluşturmaya çalışmalıyız.
Cuma gün yapılması güzel olan bikaçşeyler var paylaşmak istiyorum;

Perşembe gecesinden başlayarak salavatlarımızı arttırarak çekmeye başlamalıyız. Salavat getirerek ağzımızı boş bırakmamış ve malayani şeyleri konuşmaktan alıkoymuş oluruz.

Cuma günü boy abdesti alınıp,dişleri hergünkünden daha özenli fırçalayıp yada misvaklayıp güzel kokular sürünmeliyiz. Yalnız kadınlar dışarıya çıkacaklarsa güzel koku sürülmemeleri gerekir. Dışarıya bu kokuyu yabancı bir erkek kokladığı takdirde kadına zina günahı olur.

Erkekler cuma namazına gitmeli,edepli bir şekilde hutbeyi dinlemelidirler. Özellikle temizliklerine çok dikkat etmeli,çoraplarını mümkünse değiştirip gitmelidirler. Camide çorap kokusu çok büyük sıkıntı olmaktadır.

Bugün bol bol dua edilmelidir. Duaların geri çevrilmediği bir vakite denk gelirse dualar kabul olur.

Sadaka verilmelidir. Cuma günü verilen sadakalar daha faziletlidir.

Kuran-ı Kerim okumalıyız.

Cevşen ve diğer büyük duaları okumak da oldukça faziletlidir.

cuma_gunneler_yapilmalidir