Cuma günü dinimizce mübarek bir gün olarak kabul edilir. Bu günde cuma namazı vardir ki ülkemizde erkekler gidiyor olsa da kadınlarda kılabilirler. Cuma vakti alışverişten kaçınılır. Cuma Vakti Alışveriş Yapmak Haram Mı?

Cuma Vakti Alışveriş Yapmak Haram Mı?

Cuma günü dinimizce mübarek bir gün olarak kabul edilir. Bu günde cuma namazı vardir ki ülkemizde erkekler gidiyor olsa da kadınlarda kılabilirler. Cuma vakti alışverişten kaçınılır.

Bu konu ile ilgili Cuma sûresinin 9. âyetinde açıkça yer veriliyor.

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِذَا نُودِي لِلصَّلَاةِ مِن يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ

Yâ eyyuhâllezîne âmenû izâ nûdiye lis salâti min yevmil cumuati fes’av ilâ zikrillâhi ve zerûl bey’a, zâlikum hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).

Ey âmenû olanlar (ölmeden önce Allah’a ulaşmayı dileyenler)! Cuma günü namaza nida olunduğu zaman (çağrıldığınız zaman) hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. İşte bu, sizin için daha hayırlıdır, keşke bilseniz.

Müslüman olan bir kimse cuma ezanı okunduğu vakit şahsi işlerini bırakmalı, cuma namazı için camiye gitmelidir. Çünkü cuma vaktinde yapılan alışverişten elde edilen kar haram kılınmıştır.Bu cuma namazı bitene kadar devam eder.

Kadınlar da bu vakte saygı olarak temizlik,yemek vs. işlerini bırakıp öğlen namazlarını vaktinde kılıp Kuran-ı Kerim okuyabilirler. Evde de bu vakte saygı olarak acil bir durum yoksa ev işleri terkedilebilir.

cuma_gunu_alisveris_yapmak_harammi