Günümüzün hastalığı olarak da tabir edebiliriz depresyonu.Hemen hemen depresyona girmeyen yoktur.Peki depresyonun belirtileri nelerdir? Depresyona girdiğimizi nasıl anlarız? Depresyon nedir,nasıl anlaşılır?

DEPRESYON NEDİR?

Üzüntü, yaşamın doğal bir parçasıdır; bir duygudur. Anormal bir duygu değildir. Her kişinin üzüntülü dönemleri olabilir. Çoğumuz yaşamımızda depresif bir dönem geçirmişizdir. Ruh durumumuzdaki bu değişimler normaldir ve bizi rahatsız eden bu değişimler bir bakıma, yaşamımızda bir şeylerin ters gittiği konusunda bizi uyaran işaretler niteliğindedir. Böylelikle yaşamımızda bir şeyleri değiştirmemiz gerektiğini görürüz. Stresli dönemlerimizi kimimiz “depresyondayım” diye ifade ederiz. Fakat depresyon dediğimiz bu rahatsızlık, ruh halindeki bu dalgalanmalardan daha ciddidir ve normal bir üzüntüden çok farklıdır. Depresyon hem duygusal yönden hem de düşünce açısından ve bedenen kişi için oldukça yorucu, acı verici ve zor bir dönemdir. Depresyonun çok çeşitli belirtileri vardır. Belirtiler her bireyde aynı şekilde ve aynı şiddette görülmez. Ancak belirtiler ne şekilde olursa olsun depresyon, kişinin günlük iş akışını bozar ve yaşamdan alınan zevki azaltır ya da yok eder.

DEPRESYONDA MISINIZ?

Kendinizi üzgün ya da boşlukta hissediyor musunuz?

Daha önce keyifle yaptığınız günlük aktivitelerden ve işlerden eskisi kadar zevk alabiliyor musunuz?

İştahınız eskisi gibi mi? İştahınızda artma ya da azalma, kilonuzda değişiklikler var mı?

Eskisi kadar iyi uyuyabiliyor musunuz?

Eskisine göre daha yorgun ve huzursuz hissediyor musunuz?

Birşeyler için kendinizi suçladığınız oluyor mu?

“Yaşamdan hiç keyif almıyorum, yaşamaktan bıktım” şeklinde düşünceleriniz var mı?

Bedensel şikayetleriniz var mı? (Baş, sırt, kas ağrıları, mide sıkıntıları, terleme, çarpıntı…)

Depresyon, hafif dereceden şiddetli olma derecesine kadar değişmektedir. Bazı kişilerin şikayetleri daha hafifken, kimilerinde ise sık ortaya çıkan, uzun süren ve oldukça rahatsız edici birçok belirti ortaya çıkabilir.

Depresyon, sevilen birisini kaybetmenin ardından duyulan “yas” duygusundan çok daha farklıdır. Yas durumunda da depresyona benzer birtakım belirtiler görülebilir; ancak depresyon, herhangi bir yas durumu olmadan da ortaya çıkabilecek bir durumdur ve yastan daha uzun süreli, oldukça sıkıntılı bir dönemdir.