2011 Dikey Geçiş Sınavı Sonuçları Ne zaman açıklanacak bu sorunun cevabı geçen yıl ki sonuç açıklama tarihine bakarak ortalama bulunabilir. Geçen Sene DGS Sonuçları Açıklanması 16.08.2010 tarihinde olmuş yani bu senede 2011 DGS Sonuçlarının 15 Ağustos 20 Ağustos 2011 tarihinde Açıklanmasını okubil.com olarak bekliyoruz.

Dikey Geçiş Sınavı(DGS) sonuçları ne zaman açıklanacak? Merakla beklenen 2011 DGS sonuçları ÖSYM ile aynı anda sitemizde de yayınlanacaktır.Üniversitelerin Önlisans programlarından mezun olan Adayların okudukları bölümleri Lisans programına tamamlamak üzere girdikleri 2011 DGS sınavının sonuçları bilgisini sitemibzden bulabilirsiniz.(2011 dgs sonuçları)

Ölçme,Seçme ve Yerleştirme(ÖSYM) tarafından hazırlanan 2011 Dikey Geçiş Sınavı(DGS) bu yıl 17 Temmuz tarihinde tamamlandı.Meslek Yüksekokulu mezunu ya da Açıköğretim önlisans programlarının herhangi birinden mezun olan adayların eğitimlerini Lisans düzeyine taşımak için girdikleri DGS’nin sonuçlarının açıklanması içinse geri sayım başladı.(2011 dgs sonuçları)
Öğrencilerin heyecanla sınav sonuçlarını beklediği bu günlerde YÖK DGS’de büyük bir değişikliğe imza attı.DGS sonucunda Lisans düzeyinde ilgili fakülteye yerleştirilen adaylar için uygulanan intibak yılı kaldırıldı.İşte haberin detayları…
Daha önceki yönetmelikte lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilere en az iki yarı yıllık ”Lisans Öğrenimlerine Hazırlık Programı” uygulanıyordu. Bu programı başarıyla tamamlayanların üniversitelerin üçüncü sınıfına kayıtları yapılıyordu.(2011 dgs sonuçları)
YÖK yetkililerinin yaptığı değerlendirmede, yönetmelik değişikliğiyle lisans öğrenimine başlama hakkı elde eden öğrencilerin gittiği ”intibak sınıfı”nın kaldırıldığını belirtilerek, bu öğrencilerin lisans programlarının birinci sınıfından itibaren eğitime başlayacakları ifade edildi.
Bu öğrencilerin daha önce iki yıl aldıkları ön lisans eğitimi, bir yıl lisans hazırlık programı ve iki yıllık da lisans programıyla birlikte toplam 5 yıl eğitim gördüklerini aktaran yetkililer, yeni düzenlemeyle bu öğrencilerin lisans programlarına hiç boşluk bırakmadan devam etmelerinin amaçlandığını belirtti. Yeni düzenlemeyle lisans programlarında öğrenime başlama hakkı elde eden meslek yüksekokulu ve açıköğretim ön lisans programı mezunları 4 yıllık lisans eğitimi alacak.
HANGİ PROGRAMLARA BAŞVURULACAĞINI YÖK KARARLAŞTIRACAK
Yönetmelikte yapılan düzenlemeyle, meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için yönetmelikte yer alan ”sınav ve değerlendirme” maddesi uygulanmayacak.
Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecek.
Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanacak.
Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanacak.
Öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilecek. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulacak.