Son günlerde ünlü ve genç oyuncu Nil Erkoçlar’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra ortalık biraz karıştı. Erkoçlar’dan benim hayatım kimse karışamaz açıklamasından sonra ilahiyatçılar konuştu. Cinsiyet Değişimi Konusunda İlahiyatçılar Ne Dedi? Dinimizde Cinsiyet Değişimi Var Mı?

Cinsiyet Değişimi Konusunda İlahiyatçılar Ne Dedi? Dinimizde Cinsiyet Değişimi Var Mı?

Son günlerde ünlü ve genç oyuncu Nil Erkoçlar’ın cinsiyet değiştirip erkek olmasından sonra ortalık biraz karıştı. Erkoçlar’dan benim hayatım kimse karışamaz açıklamasından sonra ilahiyatçılar konuştu.

Bir kadın erkeksi duygular,bir erkek de kadınsı duygular taşıyorsa bu durum karşısında cinsiyet değişimi düşünülmememli, bu duygular tedavi edilmelidir.

Bir kişi yaratıldığında kadınsa kadın organlarıyla,erkekse erkek organlarıyla yaratılır. Cinsiyetinin aksine davranışları,duygu sapmaları varsa bu duyguları beslememeli,aksine hareketler edilmeye çalışılmalıdır.

Böyle bir durum farkedildiğinde kız çocuk kız gibi giydirilmeli,annesiyle birlikte vakit geçirmeli,erkek de erkek kıyafetleri giydirmeli babayla birlite vakit geçirmelidir. Durum biraz daha ileri bir haldeyse bu duyguları normale dönüştürmek için doktordan yardım istenir ve tedavi süreci başlar.

Bu konu için bazı ilahiyatçılar görüş ve fikirlerini dile getirdiler. İşte onlardan birkaçı;

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kaya’nın görüşü şöyle;
Cinsiyet değişikliğinin iki yönde ele alınmasını gerektiğini belirtiyor ve “Yaratılmışların ağır basan yönünü öne çıkararak o yönde cinsiyet değişikliğine gitmek, bir de cinsiyet psikolojisi dediğimiz şekilde insanların cinsiyet değişikliğine gitmesi. Zorunluluk var mı yok mu? Olaya öyle yaklaşıyorum. Cinsiyet değişikliği, başka bir amaca hizmet etmemek şartıyla her zaman vardır. Karşı cinsiyete özentiden dolayı kötü sonuçlar, kötü düşünceler, dinin hoş göremeyeceği farklı düşüncelere götürecek şekilde cinsiyet değişikliğini ise hoş görmek mümkün değildir” diye konuştu.

Niğde İl Müftüsü Hasan Çınar’ın bu konudaki düşünceleri ise şöyle;

“Bir bayanın erkek olması konusunda, insanların fizyolojik ve biyolojik bir durumu, duruşu vardır. Bayan olarak yaratılmış bir kimsenin erkek olma isteği tamamen psikolojik bir durumdur ve tedavi olmayı gerektirir. Ya da bir erkeğin böyle bir düşüncesi var ise tedavi olması gerekir. Bu geçici bir düşüncedir. Biz olaya öyle bakıyoruz. Allah insanı yaratırken bayan ve erkek olarak yaratmıştır ve diğer cinse geçme isteği düşüncesinde var ise bu tedavi ile geçecek bir konudur” diyerek dile getirdi.

cinsiyet_degisimi_caizmi