Diş sağlığı önemli bir konudur. Diş çürümesi hem çok acı verir hem de yeni diş eskisi kadar sağlam olamaz. Diş ve ağız sağlığı için diş fırçalamak pek yeterli olmaz. Diş ipi kullanmak ağız ve diş sağlığı için çok önemlidir. Diş ipi nasıl kullanılır? Diş ipinin faydaları nelerdir?

DİŞ İPİ NASIL KULLANILIR?

DİŞ İPİ KULLANIMINDA BİRİNCİ ADIM

Yaklaşık 50 cm uzunluğunda diş ipini alarak her iki elinizin orta parmaklarına, aralarında 5 cm boşluk kalacak şekilde fazla sıkı olmamak koşuluyla dolayın (parmaklarınızdan birine daha fazla diş ipi dolamalasınız).

DİŞ İPİ KULLANIMINDA İKİNCİ ADIM

Baş ve işaret parmaklarınızla diş ipini gerginleştirerek, yavaşça dişlerinizin arasına geçirin. Bu arada diş ipini koparmamaya ve diş etlerini zedelememeye dikkat edin.

DİŞ İPİ KULLANIMINDA ÜÇÜNCÜ ADIM

Diş ipini C şeklinde eğerek dişlerinizi kavrayacak şekilde diş aralarında aşağıya ve yukarıya doğru yavaşça gezdirin; diş eti çizgisinin altını da temizleyin. Her bir dişe geçtiğinizde parmağınıza doladığınız diş ipinden yeni bir bölüm kullanın.

DİŞ İPİ KULLANIMININ FAYDALARI NELERDİR?

*Kullanımına başladığınız günden itibaren faydalarını görmeye başlarsınız ve dişleriniz daha temiz olur.

* Nefesiniz tazelenir ve diş etlerinizin sağlığı bir adım daha ileride olur.

*Her gün diş ipi yapmak damak rahatsızlıklarını, çürükleri ve kötü ağız kokusunu engellemede yardımcı olur.

*her gün diş ipi kullanmanın kalp rahatsızlıkları riskini azalttığı uzmanlarca açıklanmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Öz (Colonary Üniversitesi Kalp Hastalıkları Cerrahı)::
Dişlerinizi florür ile fırçalamanın bakterileri öldürdüğünü biliyorsunuz ama aynanın karşısında daha uzun kalarak çok daha genç yaşayabilirsiniz. Diş ipi 500 farklı türde bakteriyi öldürebilir. Diş eti hastalığı diğer pek çok sorunla ilişkilidir. Dişlerimizin yanında bulunan plak bakteriler; protein, şeker ve yağın yanı sıra kalsiyum ve fosfor içerir. Bu sert madde dişlerinize yapışır ve gingivite neden olur. Gingivit, kalp hastalıkları konusunda kolesterol düzeyinden daha güçlü bir görterge olabilir. Ayrıca araştırmalar dişlerini fırçalayıp, diş ipi kullanan ve düzenli olarak diş hekimine gidenlerin 6.4 yıl daha genç gösterdiğini de doğruluyor.