okubil.com da firmalarla karşılaştığımız sorunları ilgisiz davranan firmaları her zaman yazıyoruz. ve gerçekten işini düzgün yapan müşteri temsilcilerinin sorunlarla ilgilendiği firmalarıda tebrik etmek gerekiyor. ve Bu firmalar arasında dominos pizzada yer alıyor

Kısa süre önce Dominos pizza ile yaşadığımız sorunları müşteri temsilcisini ilettik. Daha doğrusu sistemle ilgili olarak bir eksik dile getirdik. Hızlı bir dönüş yapan dominos pizza ayrıca yaşadığımız diğer sorunlarıda dinledi. Müşteri hizmetleri çok gelişmiş bir firma. ve müşteri memnuniyeti için yapılan güzel çalışmaları var.

30 dakikada Hızlı servis
Dominos pizza 30 dakikada eve paket sistemini ilk defa uygulayan firma. 30 dakikada pizzanız geliyor. Gelmezse ücret alınmıyor. Tabi bazen gecikebiliyor ve müşterisi olduğunuz için bunu aslında çokta önemsemiyorsunuz en geç 45 dakikada geliyor çünkü. Eğer sorun olursa müşteri temsilcisine internet üzerinden veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Müşteri temsilcileri sizi dinliyor. ve sorunla ilgili çalışma hakkında bilgi veriyor. eğer maduriyetiniz büyük ise ücretsiz ek olarak pizza gönderme gibi güzel bir promosyonları var. Yani dominos için ücret önemli değil tamamen müşteri memnuniyeti önemli. Tabi buda kendilerine müşteri kazandırıyor. Dominos pizzanın bu olumlu davranışları kendilerinin dünya devi olmalarını açıklıyor aslında.

Müşterisini kaybetmemesi için bütün firmaların bu şekilde dikkatli olması gerekiyor aslında. Bir çok firma tek ürünü satmak için müşteri memnuniyetini hiçe sayarlar. Yada sorun halinde sadece sorunu çözmekle yetinirler. Firma kaynaklı sorunlarda müşteri memnuniyeti her zaman önemlidir. Ve bir şekilde müşteriye promosyon uygulanması gerekir. Bu pazarlamanın altın kurallarındandır.

Dominos pizza bu işi layıkıyla yapıyor.

dominos_pizza_nasil