Dövizli askerlikte pazarlığı devam ediyor. Yurt dışında yaşayanların merak beklediği dövizli askerlik indirimi için sona yaklaşıldı. Peki şuna dövizli askerlik ne kadar ve yeni dövizli askerlik ne kadar olması bekleniyor. dövizli askerlikte yapılacak indirim ne kadar olacak işte ayrıntılar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Yurtdışı Türkler Dayanışma Kurulu toplantısında kurul üyelerinin konuya ilişkin görüşlerini almıştı.
6 BİN EURO’YA DÜŞÜYOR

Kurul üyeleri, bedelin 5 bin ile 6 bin 500 Euro arasında olmasını önermişti. Bunun üzerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanlığı’nın görüşünü alarak bir öneri hazırladı. Bozdağ’ın, dövizli askerlik için ödenecek parayı 6 bin Euro olarak önerdiği belirtildi.
KABİNE GÖRÜŞECEK

Dövizli askerlik daha önce 5 bin 120 Euro iken Aralık 2011’de yapılan kanun değişikliğiyle 10 bin Euro’ya çıkarılmış, ancak 21 günlük temel askerlik eğitimi kaldırılmıştı. 2011’de çıkarılan kanunda, Bakanlar Kurulu’na “miktarı yarıya kadar azaltma” yetkisi tanındığı için bu konuda yeni bir yasa değişikliğine gerek duyulmuyor. İlk Bakanlar Kurulu toplantısında indirim kararının alınarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Karar çıkarıldığında, yurtdışında en az 3 yıl çalışanların yararlandığı dövizli askerlik sistemindeki mevcut şartlarda değişiklik olmayacak, sadece bedel değiştirilecek.

2013 Dövizli Askerlik Ne Kadar

2013 Dövizli Askerlik Ne Kadar