Dua etmek istediklerimizi bizi yaradan Allah’tan istemek,derdimize derman araken ellerimizi O’na açmak insanı rahatlatan en güzel şeydir. Namaz kıldıktan sonra yada bir toplulukta dua edilirken bazen eller aşağı doğru çevrilir. Dua Ederken Neden Eller Aşağı Doğru Çevrilir?

Dua Ederken Neden Eller Aşağı Doğru Çevrilir?

Dua etmek istediklerimizi bizi yaradan Allah’tan istemek,derdimize derman araken ellerimizi O’na açmak insanı rahatlatan en güzel şeydir. Namaz kıldıktan sonra yada bir toplulukta dua edilirken bazen eller aşağı doğru çevrilir.

Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz;

Dua edilirken cehennem ateşi,kabir azabı gibi kötü durumlardan bahsedilir. Yani cehennem ateşinden koru,kabir azabı çektirme diye dua edilirken eller aşağı doğru çevrilir.

Güzel şeyler istenirken eller yukarıya doğru çevrilirken,kötülüklerden korunmak için eller aşağı doğru çevrilir.

Bu Peygamberimizin (sav) yaptığı bir davranış yani sünnetdir.

“Peygamber Efendimiz Aleyhissalatüü vesselam, Allah’tan bir şeyin olmasını istediği zaman ellerinin içini yukarıya çevirirdi. Ancak bir şeyden sakınacağı zaman ise ellerinin içini aşağıya çevirirdi.” (Bu konuyla ilgili Hadisler için bkz: Müsned, Ahmed b. Hanbel 4/56; Mecmau’z- zevaid, 10/168; Cemu’l-fevaid, 2/618; el-Fethu’l-kebir, 2/357; )

dua_ederken_eller_neden_ters_cevrilir