Basit php kod yazmak isteyenler çok fazla özelliğe sahip editörler aramazlar. Bilgisayarda bulunan notepad bile çoğu zaman yeterli olabilir. Tabiki büyük proje düşünüldüğünde ve kod karmaşası olduğunda gelişmiş editörleri kullanmak gerekiyor. Yeni kod yazmaya başlayanların aklındaki ilk soru php kodlama için hangi editörü kullanmalıyım olur genelde. En iyi php editörleri şu şekilde

En iyi php editörü hangisi
Bu soruyu soranların ilk olarak maliyet açısından bakması gerekiyor. Çünkü en iyi editörler ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılır. aşağıda vereceğimiz liste karışık olarak hazırlanmış yinede bir çok sitede en iyiler olarak belirtilmiştir.

Şuanda kullandıklarımızdan notepad++ kullanışlı görünüyor. Yine sublime text hızlı bir yapısı var ama utf 8 dönüşümünü anlık olarak yapmıyor. notepad++ anlık olarak ut8 yani türkçe karakter sorununun çözüyor. Ayrıca hızlı ftp bağlantısı yaparak başka programa ihtiyaç olmuyor. Zend studio iyi olduğu söylenir ama büyük bir program ve ücretli. Şimdi 21 günlük deneme süresi olan phhp desingeri deniyoruz. Bu programında güzelliği galiba portable desteklemesi. Yani siz nereye giderseniz programı götürüyorsunuz. Tabi bu programda ücretli olması dezavantaj. Eğerki notepad++ ile çok farkı yok ise galiba liste birincisi notepad++ olacak gibi görünüyor. Zaten herkes kendisi için kolay kullanım ve maliyetine göre tercih yapmak durumunda.

Sublime Text 2
PhpDesigner
Notepad++
Eclipse PDT
NetBeans
PhpStorm
Zend Studio
Aptana
PhpEd
DzSoft Php Editor

Linux için en iyi php editörler
Netbeans
Eclipse PHP Development Tools
Aptana Studio 3
Geany
gPhpEdit

en_iyi_php_editorler_2014