Genel olarak erkekler kadınlardan önce ölür.Bunun nedeni kadın ve erkek vücut yapısından mıdır yoksa başka ne gibi sebebi vardır.Erkekler neden kadınlardan önce ölür? Erkeklerin ömrü kadınların ömrüne göre neden kısa?

Erkeklerin kadınlardan önce ölmesinin nedeni
İngiliz bilimadamları, gelişmiş ülkelerde erkeklerin kadınlardan daha önce ölmesindeki temel nedenini belirledi.

Tobacco Control ün internet sitesinde yayımlanan araştırmada, gelişmiş Avrupa ülkelerinde erkeklerin kadınlardan kısa yaşamasının nedenine ışık tutmak için kollarını sıvayan bilimadamları, bu konudaki en önemli etkenin sigara içmek olduğunu tespit etti.

Dünya Sağlık Örgütünün 30 ülkedeki değişik hastalıklardan kaynaklanan ölüm oranlarına ilişkin verilerini değerlendiren bilimadamları, cinsiyetler arasındaki ölüm oranlarındaki farklılıkların sigara içme alışkanlığından kaynaklandığını gözlemledi.

Araştırmaya göre, Danimarka, Portekiz ve Fransa dışındaki ülkelerde ölüm oranlarında cinsiyetler arasındaki farklılığın arkasında yüzde 40 ila yüzde 60 oranında sigaranın bulunduğunu ortaya koydu.

Bilimadamları Malta da ise bu oranın yüzde 74 olduğunu belirtti.

Bu aralığın önümüzdeki yıllarda kapanabileceğini ifade eden bilimadamları, ancak gençlerin hale sigarayla ilgilendiği uyarısında bulundu.