Kış mevsiminde olmazsa olmazlarından biri de bozadır. Kış akşamlarında sokaklarda bozacılar gelir ve boza bu kişilerden alınır ve içilirdi. Ama artık bozacılar her yerde olmayabilir. Marketlerde satılan bozayı içmeyi tercih etmek istemeyenler için evde boza yapılır. Evde Boza Yapımı

Evde Boza Yapımı

Kış mevsiminde olmazsa olmazlarından biri de bozadır. Kış akşamlarında sokaklarda bozacılar gelir ve boza bu kişilerden alınır ve içilirdi. Ama artık bozacılar her yerde olmayabilir. Marketlerde satılan bozayı içmeyi tercih etmek istemeyenler için evde boza yapılır.
Bozayı yapmak isteyenler için evde boza yapımı

Malzemeler
1 su bardağı köy bulguru
6 bardak su
1 bardak esmer şeker
doğal maya

Yapılışı
Bulguru bir saat kadar kaynatın. Bulgur iyice haşlansın. Haşlanan bulgurun suyunu cam bir kavanoza süzün. Doğal nohut mayasını yoğurt mayalar gibi küçük bir kasenin içine koyuyoruz ve üzerine esmer şekeri döküp şöyle bir karıştırıyoruz. Bir bardak kadar suyu bu karışımın üzerine döküp güzelce karıştırıyoruz. Karışımı da cam kavanozdaki bulgur suyunun üzerine ekliyoruz. Güzelce karıştırdıktan sonra ağzını kapatıyoruz. Cam kavanozu ılık olsun diye radyatöre yakın bir yere kouyoruz. Mayalanması 24-yada 48 saat sürer. Afiyet olsun.

evde_boza_yapilirmi