Burun tıkanması özellikle bebekler görünen aynı zamanda yetişkinlerde de görülen bir sorun. kış aylarında soğuk havalarda da kendini çok gösteren burun tıkanmalarına karşı neler yapılabilir bakalım.
İnsanların yaşamaları için nefes almaları gerekir. Nefes almamızı sağlayan organımız olan burun, zaman zaman tıkanma problemiyle karşı karşıya kalabilir. Burun tıkanıklığı, evde uygulanabilecek bazı basit tekniklerle giderilebilir.
Nem, burun tıkanıklığı için oldukça önemli bir olgudur. Özellikle kurak iklimi bulunan bölgelerde yaşayan insanların, bulundukları ortamı nemli tutmaları gerekmektedir. Soba veya kalorifer üzerine koyulacak olan su kapları, ortamın nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, son teknoloji buhar makinaları da bu eksiği gidermektedir. Burun tıkanıklığını gidermenin bir diğer yolu ise, tuzlu su ile burnun temizlenmesi olacaktır. Doktorların da sık sık önerdiği bir yöntem olan tuzlu su, tıkanmış burunlar için oldukça faydalıdır. Ayrıca, bazı burun spreyleri, rahat bir nefes almanıza yardımcı olacak ilaçlar arasındadır.
Burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusuna verilecek cevaplar basittir. Yeterince nemli bir ortam oluşturmak, sürekli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Hem burun tıkanıklığının giderilmesi, hem de problemin tekrarlamaması için, ortamın nemlendirilmesi gerekir. Ayrıca, soğuk kış günlerinde, burnu sıcak tutma adına yapılacak eylemler de oldukça yararlı olacaktır.

burun_tikanikligi_nasil_gecer