Evde artık birçok şey doğal olarak yapılabiliyor,gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Çalışan bayan olsun ev hanımı olsun mutfakta doğallıktan yana. Elma sirkesi de evde kolaylıkla yapılıyor ve kullanılıyor. Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Evde artık birçok şey doğal olarak yapılabiliyor,gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Çalışan bayan olsun ev hanımı olsun mutfakta doğallıktan yana. Elma sirkesi de evde kolaylıkla yapılıyor ve kullanılıyor.
Yapılış olarak kolay da olsa bu işin püf noktaları var.
Yaparken dikkat edilecek hususlar bilinirse emekler boşa gitmemiş olur.
Evde elma sirkesinin yapımına geçelim;
Malzeme olarak herkes kendine uygun ölçüleri kullanabilir.
5 litrelik cam kavanozun yarısına kadar su doldurun. 1 çay bardağı nohut,yarım çay bardağı bulguru koyuyoruz. Üzerine de elma kabuklarını koyuyoruz.Kavanozun ağzını bir tülbentle kapatıp bir kenara koyuyoruz. Sirke oluşumu için bir ay kadar bu şekilde beklemesi gerekir.
Bu zaman geçtikten sonra sirkeden koku gelmeye başlayacaktır. Bir müddet daha beklemeniz gerekecek. Bir ay daha geçtikten sonra bir tülbenti 4 kat yapıp sirkesinizi süzün. Sirke kabuklardan arınacak tertemiz olacaktır. Sirkeyi cam kavanoza koyup içine 1 yemek kaşığı bal koyun. Sirke kullanıma hazır.

evde_elma_sirkesi_yapimi