Doğal beslenmek isteyenler artık mutfakta hemen hemen herşeyi kendileri yapabiliyor. Özellikle bebek sahibi olanlar daha çok dikkat edip, bebeğin tükettiği gıdaları evde hazırlamaya gayret ediyorlar. Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Doğal beslenmek isteyenler artık mutfakta hemen hemen herşeyi kendileri yapabiliyor. Özellikle bebek sahibi olanlar daha çok dikkat edip, bebeğin tükettiği gıdaları evde hazırlamaya gayret ediyorlar. Bu gıdaların başında ek gıdaya geçmiş bebekler için peynir yer alıyor. Kahvaltıda bebeğinize gönül rahatlığıyla evde yaptığınız peyniri yedirebilirsiniz.
Bu peynir pişmiş sütten yapıldığı için hiçbir hastalık özellikle brusella olma ihtimali yok.

Peynir Yapımı İçin Malzemeler

*Pişmiş süt( bu tarif açıktan alınan süt ile yapılmıştır)
Bir kase ev yoğurdu
Peyniri süzdürmek için kese( Kese tülbetten değil resimdeki gibi kalın kese olmalıdır)
Yapımı
Sütçüden aldığımız sütü pişirip tencerenin içerisine bir kase yoğurdu döküyoruz. Bu esnada ocağın altı yanık olması gerekiyor. Yoğurdu katıp biraz karıştırdıktan sonra 5-10 saniye kadar kaynamasını bekliyoruz. Bir tencerenin içerisine kesemizi yerleştirip sütü bu kesenin içerisine döküyoruz. Keseyi kaldırıp ağzını güzelce bağlıyoruz ve tencereyi kesenin üzerine koyuyoruz. Düşmemesi için dikkatli bir şekilde koyun. Sabah yaptıysanız akşama kadar,akşam yaptıysanız sabaha kadar suyunun süzülmesini bekleyin. Suyu iyice süzüldükten sonra keseden peyniri çıkartıp dilimleyin ve bir kabın içerisine koyun. Bu arada önceden su kaynatıp içerisine tuz ekleyin ve bu suyu soğutun. İyice soğuttuktan sonra peynirin üzerine döküp buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

peynir_yapimi1

peynir_yapimi2

peynir_yapimi3

peynir_yapimi4