Evlenmeden önce birtakım prosedürler vardır.Nikah günü almak, nikah için işlemler ve sağlık için testler mutlaka yapılması gerekir. Mutlu ve sağlıklı bir evlilik için yapılması gereken testler de kesinlikle yapılması lazımdır.Evlenmeden önce yapılacak testler nelerdir? Evlenmeden önce hangi testler yapılmalıdır?

Günümüzde oldukça fazla miktarda olan ancak en sık bilinen kan ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Frengi
Bel Soğukluğu
Hepatit B
Hepatit C
HIV Enfeksiyonu (AIDS)
Klamidya
Kandidiazis
Trikomoniazis
Yumuşak Yara
Genital Herpes
Kasık Granulomu
Genital Siğiller (Human Papilloma Virüs)

Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Kalıtsal hastalıklar denince ise başta Akdeniz anemisi olmak üzere genetik geçişli hastalıklar gelmektedir.

Rh uyuşmazlığı (kan uyuşmazlığı) ise bir diğer anne-baba adayları için sorun olabilecek tablodur.

Günümüzde hala tüberküloz ciddi bir sağlık durumu olmaya devam etmektedir.

Evlilik planlayan insanların öncelikli olarak bir doktordan danışmanlık hizmeti alarak bulaşıcı hastalıklar ve kalıtsal hastalıklarla ilgili yeterli bilgiye sahip olmaları uygun olur. Böylece kişiler muhtemel riskler ile bunların sonuçları ve korunma yolları konusunda bilinçlenmiş olurlar. Hepatit B gibi hasta veya taşıyıcı bir bireyin eşinin aşılanması, ileride doğabilecek birçok sorunu engelleyebileceği gibi, taşıyıcı veya hasta bireylerden Akdeniz anemili doğabilecek çocukların riskini de öğrenmek mümkün olacaktır. Keza basit bir kan grubu tahlili ile kan uyuşmazlığı olup olmadığı bilinebilir.

Akıl hastalarının evlenmelerinde tıbbi sakınca bulunmadığı resmi sağlık kurulu raporuyla anlaşılmadıkça evlenemeyeceği bilinmelidir.

Yapılması Gereken Testler:

TEST: HASTALIK:

HBsAg: Hepatit B

Anti HCV: Hepatit C

Anti HIV: AIDS

Kan Grubu Tayini: RH Uyuşmazlığı

VDRL: Frengi

Talasemi Testi: Talasemi Hastalığı ve Taşıyıcılığı