Ezel dizisinde ramiz dayı karakteriyle büyük beğeni toplayan Tuncel Kurtiz muhteşem yüzyılda yeni sezonda oynayak. Ramiz dayı hayranları tuncel kurtiz için muhteşem yüzyıl izleyeceği kesin. Peki tuncel kurtiz muhteşem yüzyılda hangi karakteri canlandıracak

Ramiz Dayı Muhteşem Yüzyılda Oynacayak mı

Ramiz dayı yani Tuncel kurtizin muhteşem yüzyılda oynayacak olması ramiz dayı hayranlarını sevindirdi Ramiz Dayı Muhteşem Yüzyıl’da oynayacağı karakterde merak konusu. İlk olarak Şener Şen’e teklif edilen rol geri çevrilince Tuncel Kurtiz’e teklif götüren yapımcılar “olur” yanıtını aldı.

Tuncel Kurtiz Muhteşem Yüzyılda Hangi Karakteri Oynayacak

Ezel’in Ramiz Dayısı Tuncel Kurtiz yeni sezonda Muhteşem Yüzyıl’da, Ebu Suud Efendi’yi oynayacak. Ebu Suud Efendi, Anadolu’daki Osmanlı nüfusuna Alevilikten Sünniliğe geçmeleri için baskı ve şiddet uygulmakla suçlanan bir Şeyhülislam.

76 yaşındaki Tuncel Kurtiz’in oynayacağı Ebu Suud Efendi iki oğlunun peşpeşe ölmesi üzerine 1574’te 83 yaşında üzüntüden vefat etmiş.

Ebu Suud Efendi Kimdir

Hayatı

30 Aralık 1491 tarihinde Çorum’un İskilip ilçesinde doğdu. İskilipli Şeyh Muhiddin Mehmed Efendi’nin oğludur ve anne tarafından da Ali Kuşçu’nun torunudur.

1533’de İstanbul kadılığı gorevine atandi; sonra Bursa kadılığına gecti ve 1537’de Rumeli’de Kazaskeriliği gorevi verildi. Sonra Sultan I. Süleyman devrinde 1545 tarihinde Şeyhülislamlığa getirildi. Başarılı olduğu için Sultan I. Süleyman’in ölümünden sonra, II. Selim devrinde de görevini sürdürdü.

Bu Sultan’larla birlikte çalışarak verdiği fetvalarla I. Süleyman’n Yezidilere karşı hareketlerini ve Kıbrıs’ın fethini destekleyen fetvalar vererek bu olayların dinsel olarak kabülünde önemli rol oynadı. Verdiği fetvaların arasında enteresan olarak Karagöz oyunları gösterileri ve o zaman yeni olarak Osmanlı ulkesine girmekte olan kahve içilmesi konuları bulunmaktadir.

Kanuni ve II. Selim devrindeki önemli kanun hareketlerinde bulundu. Kanuni Sultan Süleyman gibi çetin bir Padişah karşısında bile ‘Padişah emriyle nâ-meşrû’ olan nesne meşrû’ olmaz’ diyebilecek kadar ilim haysiyeti ve islam şerefiyle kemal bulmuş bir alimdir. Sadece Osmanlı topraklarında değil bütün islam coğrafyasında itibar sahibi ve eserleri günümüzde de kıymetini koruyan büyük bir islam alimidir. Çok önemli bir kişi olarak kabul edilmiştir.Kanunnameler hazırlattı. Bir çok alim yetiştirdiği için İlmiye sınıfı daha uzun bir müddet zayıflamadı.

İki oğlunun kendisi hayatta iken ölümlerinden çok üzüldüğü kaydedilir.

Mehmet Ebusuud Efendi 23 Ağustos 1574’de vefat etti. II. Selim onun ölümüne çok üzülmüşür.