Facebook büyüyor büyüyor büyüyor. Üya Sayısı 1 milyara dayanan facebook ve kullanıcılarının yeni yıllarda güvenlik sıkıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna karşılık facebook ve antivirüs şirketleride bu konuya daha duyarlı yaklaşarak ortak hareket etme kararı aldılar. İlk çıkan haberler facebookta gezen virüsleri temizlemeye yönelik facebook antivirüs programı gibiydi

Facebook, önde gelen anti-virüs şirketleriyle yeni anlaşmalar imzaladığını ve sitenin güvenliğini sağlamak için bu şirketlerin ücretsiz yazılımlarını kullanacaklarını açıkladı.

Microsoft’un geçen günlerde 4.0 güncellemesini yayınladığı ve tamamen ücretsiz güvenlik yazılımı Microsoft Security Essentials da anlaşma imzalanan yazılımlar arasında bulunuyor. Facebook’un Antivirüs Pazarında bulunan diğer şirketler ise McAfee, TrendMicro, Sophos ve Symantec. Tüm bu şirketler, yazılımlarının 6 ay ücretsiz deneme sürümlerini Facebook kullanıcılarına sunuyorlar.

Buna ek olarak, Facebook, tüm bu şirketlerin URL kara listelerini paylaşmayı kabul ettiklerini de açıkladı. Facebook’un konuyla ilgili açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

“Bizim URL kara liste sistemimiz, günde trilyonlarca tıklamayı tarıyor ve şimdi güvenlik uzmanı şirketlerin de zararlı URL veritabanlarına kazandığımız erişim ile var olan koruma seviyemizi daha üst düzeye çıkarabileceğiz. Yani, artık her “tık”ınızda sadece Facebook’un değil aynı zamanda dünyanın önde gelen güvenlik şirketlerinin de koruması altında olacaksınız. Şu anda paylaşılan içeriğin yüzde 4’ten daha azı spam. E-postalarda ise bu oran yüzde 90 ve biz bu rakamı daha da düşürmeyi amaçlıyoruz.”

kaynak :hürriyet