Facebook dünyanın en geniş sosyal ağlarının başında geliyor. Facebookta bazen istemediğiniz kişileri engellemek isteyebilirsniz. Yada Facebookta engellediğiniz kişileri zaman içersinide engelini kaldırmak isteyebilisniz. Şimdi sizlere bunların nasıl yapılacağını ve Facebookta kişi engelleme ve kişi engeli kaldırma hakkında bilgiler vereceğim

Facebook’ta engellediğiniz kişinin engelini kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için Hesap menüsünden Gizlilik Ayarları‘nı seçiniz. Ardından Gizlilik Ayarları sayfasının alt bölümünde bulunan Engellenenler Listesi‘nde “listelerini düzenle” bağlantısına tıklayınız. Karşınıza engellediğiniz kişiler gelecektir. Bunlar ad soyad olarak alt alta sıralanmış halde bulunur. Engelli kişilerin üzerine geldiğinizde sağ taraflarında bir çarpı (X) işareti göreceksiniz. Bu işarete tıklayarak ilgili kişinin engelini kaldırabilirsiniz.

Başka şekilde anlatırsak

Facebookta Kişi Engelleme:

Facebook hesabınıza giriş yaptıysanız kişi engellemenin iki yöntemi var bunlardan birincisi engelleyeceğimiz kişinin profilini görüntüleyip kişi profilinde sol altta yer alan “Bu Kişiyi Şikayet Et/Engelle” bağlantısını kullanmak diğer seçenek ise profil gizlilik menüsü altındaki “Engellenenler Listesi” bölümünü kullanmak…

* Birinci seçim ile ilgili kişiyi şikayet edebilir veya şikayet etmeden direk engelleyebilirsiniz…
* İkinci seçenekte ise kişiyi isim soyad (kullanıcı adı) olarak veya mail adresini biliyorsak Facebooka kayıt olduğu mail adresinden engelleyebiliyoruz…

FAcebook kişi engelleme hakkında diğer bilgiler

Facebook Kişi Engelleme nedir? Birisini engellersem ne olur?
Engelleme belirli insanların profilinizi görmesini engeller. Engellediğiniz kişiyle aranızdaki tüm bağlar (arkadaşlık bağlantıları, arkadaşlık detayları vs.) kesilecektir. Engellediğiniz kişiler profilinize erişemeyecek ve sizi arama sonuçlarında ve arkadaş listelerinde göremeyecektir. Engelleme işlemi karşılıklıdır; yani engellediğiniz kişiler de size görünmez olacaktır.

Birisini engellemenin, üçüncü şahıs uygulamalarındaki etkileşimlerde olduğu gibi tüm iletişimi engellemeyebileceğini ve internet üzerinde başka bir yerde geçerli olan bir işlem olmadığını unutmayın.

Engellemeyi kaldırmanın bağlantıyı yeniden oluşturmayacağını lütfen unutmayın. Bir arkadaşınızı engelleyip daha sonra Engellenenler Listenizden çıkarırsanız, kendisine yeni bir arkadaşlık isteği göndermeniz gerekir.

Engellemek istediğim bir kişiyi bulamıyorsam ne yapabilirim?

Engellemek istediğiniz kişiyi bulmakla ilgili sorun yaşıyorsanız, bir kişiyi e-posta adresini göndererek de engelleyebileceğinizi unutmayın. Gizlilik Ayarları sayfasına gidin ve “Engellenenler Listeleri”ne tıklayın. E-posta alanına engellemek istediğiniz kişinin e-posta adresini girin ve “Engelle”ye tıklayın.

Gönderdiğiniz e-posta adresi bir hesapla ilişkiliyse, söz konusu kullanıcının içeriğinizi görmesi engellenir. E-posta adresi bir hesapla ilişkili değilse, kullanıcı gelecekte hesap açması halinde engellenecektir. Ne yazık ki, gizlilik nedenleriyle, engellenmiş bir e-posta adresiyle ilişkili olabilecek hesaplar hakkında bilgi veremiyoruz.

Birisini engelleyemiyorsanız ve profilinizi görmesini önlemek istiyorsanız, gizlilik ayarlarınızı buna uygun şekilde değiştirebilirsiniz. Gizlilik Ayarlarınızı düzenleme hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Facebookta Birisini engellersem, bunu anlar mı?

Hayır. Birisinin engellenmesi tamamen gizli tutulur ve kişiye engellendiği bildirilmez.

Facebookta Engellediğim bir kullanıcıyla ortak arkadaşlarım varsa, engellediğim kişi ortak arkadaşımın içeriklerine yaptığım yorumları görebilir mi?

Engelleme, birisiyle Facebook’taki etkileşimlerinizin çoğunu engellemenizi sağlar. Engellediğiniz kişiler sizi aramalarda bulamaz, profilinizi göremez ya da dürtmeler, Duvar yazıları veya kişisel mesajlar aracılığıyla sizinle iletişim kuramaz. Ayrıca, Duvar yazılarınızı, ortak arkadaşınızın Duvarında yaptığınızı yorumları ve kendileriyle aynı grubun üyesi olduğunuzu göremezler.

Facebookda Sitede engellediğim bir kullanıcının eklediği içeriği neden görebiliyorum?

Bir kullanıcıyı engellemek, sizinle o kullanıcı arasındaki her tür doğrudan etkileşimi önleyecektir. Ancak, teknik nedenlerden ötürü, hesabınızdan engellediğiniz bir şahsın ortak bir arkadaşın fotoğrafına yapılan yorumlar dahil, sitedeki yorumlarınızı görebildiği veya tam tersinin olduğu bazı durumlar söz konusudur. Adınızın siyah bir metin halinde, profil fotoğrafı veya iletişim bağlantıları olmadan görüneceğinden emin olabilirsiniz.

Facebookda Birisini nasıl engellerim?

Birisini engellemek için:

1. Hesap açılır menüsünden Gizlilik Ayarları’nı seçin.
2. Engellenenler Listeleri’nin altında, “Listelerini düzenle”ye tıklayın.
3. Engellemek istediğiniz kişinin adını veya e-posta adresini uygun alana girin ve “Engelle”ye tıklayın. Birisini engellediğinizde, bu durum kendisine bildirilmez.

Birisini bu yöntemle bulamazsanız, kişinin profil sayfasına gitmeyi deneyin. Bu kişiyi sol sütunun alt kısmına inip “Bu Kişiyi Şikayet Et/Engelle” bağlantısına tıklayarak engelleyebilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınızda, açılan pencerede “Bu kişiyi engelle” onay kutusunu işaretleyip “Gönder” düğmesine tıklayın.

Bir kişiyi yukarıda açıklanan yöntemleri kullanarak hala engelleyemiyorsanız, bu kişinin Facebook’tan ayrılmış veya gizlilik ayarlarını kısıtlamış olması mümkündür. Yine de gizlilik ayarlarınızı düzenleyerek bu kişinin profilinize bakmasını önleyebilirsiniz.

Facebookda Birisini engellersem, daha önce eklediği içeriği görmeye devam edebilir miyim?

Bir kullanıcıyı engellerseniz, siz engellemeden önce paylaştığı içeriğin bir kısmı, profilinizde ve sitenin diğer alanlarında kalacaktır. Bu içeriğe şunlar dahildir:

* Gelen Kutunuzdaki mesajlar (Engellenen kullanıcının profilini görmek için tıklayamazsınız).
* Kullanıcının önceden Duvarınızda paylaştığı Duvar yazıları.
* Ortak arkadaşlarınızın Duvarlarında paylaşılan engellenen kullanıcıyla ilgili haberler (örn. engellenen kullanıcı bir fotoğrafta ortak bir arkadaşınızı etiketlerse).
* Hem engellenen kullanıcının hem de bir veya daha fazla ortak arkadaşın etiketlendiği fotoğraflar.
* Engellenen kullanıcının oluşturduğu gruplar. (Yine de bu gruplara katılma isteğinde bulunabilirsiniz. Engellenen kullanıcının adı “Kurucu” olarak siyah renkte görünür, ancak kullanıcı görevliler listesinde görünmez.)
* Engellenen kullanıcı tarafından daha önce etiketlenen fotoğraflarınız.
* Engellenen kullanıcının, her ikinizin de dahil olduğunuz bir yazışmaya gönderdiği mesajlar.
* Engellenen kullanıcının, kendisinin yönetici olduğu ve sizin üye olduğunuz bir gruba gönderdiği mesajlar.
* Engellenen kullanıcının yönetici olduğu ve sizin üye olduğunuz bir grupla ilişkili etkinliklere yönelik davetler.
* Engellenen kullanıcının ortak bir arkadaşınız tarafından eklenen bir fotoğrafa yaptığı yorumlar.
* Engellenen kullanıcının her ikinizin de dahil olduğunuz bir gruba eklediği fotoğraflar.

Facebookda Birisinin engellemesini nasıl kaldırırım?

Birisi için koyduğunuz engellemeyi kaldırmak için:

1. Tüm Facebook sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan Hesap açılır menüsüne tıklayın.
2. Gizlilik Ayarları’nı seçin.
3. Engellenenler Listeleri kısmının altında “Listelerini düzenle”ye tıklayın.
4. Kişinin adının yanındaki “Engellemeyi Kaldır”a tıklayın.

Bunun, kişiyi tekrar otomatik olarak arkadaş listenize eklemeyeceğini lütfen unutmayın. Bu kişiyle yeniden arkadaş olmak istiyorsanız, kendisine yeni bir arkadaşlık isteği göndermeniz gerekir.

Facebookda Birisinin benimle iletişim kurmasını nasıl durdurabilirim?

* Duvarınızda: Yalnızca arkadaşlarınız Duvarınıza mesaj yazabilir. Birisinin istemediğiniz gönderiler bırakmasını durdurmak için, kişiyi arkadaşlıktan çıkarın.
* Sohbette: Sadece sohbet listenizde de olan arkadaşlarınız sizinle sohbet edebildiği için, kişiyi sohbet listenizden çıkarabilirsiniz.
* Mesajlarda: Size kimlerin mesaj gönderebileceğini kontrol etmenin birkaç yolu vardır.
* Ayrıca kişiyi engelleyebilirsiniz. Bu işlem kişinin sizinle Facebook’ta herhangi bir şekilde iletişim kurmasını engeller.

Facebookda Bana kimlerin arkadaşlık isteği gönderebileceğini nasıl kontrol ederim?

# Hesap açılır menünüzden Gizlilik Ayarları’nı seçin.
# “Facebook’ta Bağlantı Kurma” başlığının altındaki “Ayarları Gör”e tıklayın.
# “Sana arkadaşlık isteği gönderme” seçeneğinin yanındaki açılır menüyü açın ve ayarınızı seçin