Hackerlar uyumuyor. En popüler sosyal ağda güvenlik sıkıntıları başladı. Facebook son zamanlarda virüslü linklerle boğuşuyor. Arkadaşınızdan geliyormuş gibi görünen linkler sizi sayfaya yönlendiriyor. Ve siz bu sayfaya girince virüsün yeni halkası oluyorsunuz.Bir güvenlik şirketi olan F-Secure, geçtiğimiz günlerde Facebook kullanıcılarını yeni bir malware konusunda uyardı. Yeni malware, ücretsiz video sunduğunu iddia eden ve Facebook’ta yer alan bazı sahte sayfalardan Windows sistemlerine bulaşıyor.

F-Secure, bu malware’den etkilenen kullanıcıların hesabından arkadaş listesinde bulunan kişilere güya YouTube’ta bulunan bir video linki gönderiliyor.

Bu linkte tıklanmasıyla da kullanıcılar, Windows’u taramadan geçiren üçüncü bir siteye yönlendiriliyor ve ardından Flash’ın güncel bir sürümünün indirilmesi isteniyor.

Elbette Flash’ın güncel sürümünü sistemlerine indirmeye çalışan kullanıcılar, böylelikle malware’yi sistemlerine bulaştırmış oluyor.

Facebook’ta Bulunan Virüslü Linkler Neler Hangileri

Bilişim güvenliği firması BitDefender uzmanları, yaptıkları inceleme sonucunda, Facebook kullanıcılarının yaklaşık yüzde 20′sinin haber kaynaklarında (news feeds) virüslü içerik tespit ettiklerini açıkladı.Uzmanlar, kullanıcıların bir haber kaynağındaki linki tıklayarak, virüslü programları bilgisayarlarına kurma riskiyle karşı karşıya bulunduklarını belirtti.

Facebook yöneticileri de virüs içeren linkleri tespit etme ve kaldırma yönünde çalışmaları olduğunu bildirdi.

Bu orana, sosyal ağ için yapılan “safego” adlı güvenlik uygulamasını kuran 14 bin Facebook kullanıcısından gelen verilerin analizi sonucunda ulaştığını açıklayan BitDefender firması, güvenlik uygulamasının hizmete girmesinden bu yana Facebook kullanıcılarının 17 milyon haber kaynağı yayınının incelendiğini kaydetti.

Güvenlik şirketi, virüslerin çoğunlukla bağımsız programcılarca yazılan uygulamalarla geldiği ve virüsü kurmak için kullanıcıları ikna edecek hilelere sahip bulunduğu uyarısında bulundu.

Anti-virüs yazılımı üreten Trend Micro firması da bilgisayar korsanlarının büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmalarından ötürü Facebook ve Twitter gibi sosyal ağları hedeflemeye başladıklarını belirtti.