Bu fetih başka diyerek fatih tablet bilgisayar projesinin tanıtımı yapıldı. Tarihi bir görüntü eşliğinde çekilen reklam milli eğitimin fatih projesi sloganlarıyla devam ediyor. İşte fatih projesi reklamı izleyin

1400’lü yıllarda tablet bilgisayar kullanan bir öğrencinin, Fatih Sultan Mehmet’le karşılaşmasının anlatıldığı filmde Fatih, “teknolojiyi en iyi kullanan padişah” olarak nitelendi.

[flv]http://videoserver.haber7.com/videos/h7mp4/20120515132743.mp4[/flv]

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, FATİH Projesi’yle ilgili hazırladığı tanıtım filminde, Osmanlı dönemine “tablet” uygulamasını getirdi.

1400’lü yıllarda tablet bilgisayar kullanan bir öğrencinin, Fatih Sultan Mehmet’le karşılaşmasının anlatıldığı filmde Fatih, “teknolojiyi en iyi kullanan padişah” olarak nitelendi. Fatih’in filmde FATİH Projesi’yle ilgili olarak, “Nice cihan gezdik, nice fetihler yaptık ama bu fetih bir başka” sözleri dikkati çekiyor.

MEB’in, eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek amacıyla okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki tüm okullara akıllı tahta ve öğrencilere tablet bilgisayar dağıtımını öngören FATİH Projesi‘yle ilgili yeni bir tanıtım filmi hazırlandı.

Film, MEB tarafından desteklenen 8. Uluslararası Bilişim Olimpiyatı’nın (EBİKO) ödül töreninde gösterildi. Filmde, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in, “tablet bilgisayar”la tanışması konu edildi. TRT 1’de yayımlanan “Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam” dizisinin setinde, yönetmen Ersin Özel’in yönetiminde yapılan çekimlerde 1400’lü yıllarda “tablet bilgisayar” kullanan bir öğrenci ile Fatih arasındaki diyaloglar dikkati çekti.

‘Her şey parmaklarımın ucunda’

Filmde Fatih Sultan Mehmet, hocası Akşemsettin’le bir hana giriyor. Padişahın geldiğini gören halk ayağa kalkıyor. Ancak tablet bilgisayarıyla uğraşan bir çocuğun ayağa kalkmadığını gören Fatih, duruma sinirleniyor.

Fatih’in hocası Akşemsettin çocuğa, “Hayrola küçük bey, ne yapıyorsun?” diye soruyor. Çocuk, ders çalıştığını söylüyor. Fatih, “Bununla mı çalışıyorsun?” deyince çocuk, “Evet, bu tablet. İhtiyacım olan her şey tabletimde var. Üstelik e-içerikli z-kitaplarla ders çalışmak çok daha zevkli. Öğrenmek istediğim her şey parmaklarımın ucunda” diye yanıt veriyor.

Fatih çocuğu şaşkınlıkla dinlerken, “Ben var mıyım acep, parmaklarının ucunda?” diye soruyor. Çocuk Fatih’i tanımadığını ima edince, yanındakiler çocuğa padişahın ismini söylüyor. Tablette Fatih’in kim olduğunu gören çocuk, padişaha, “Teknolojiyi en iyi kullanan padişah, 7 dil biliyormuşsun, İstanbul’u sen fethetmişsin” diyor. Fatih, filmin sonunda hocası Akşemsettin’e, “Nice cihan gezdik, nice fetihler yaptık ama bu fetih bir başka” diyor.