Fransada bugün cumhurbaşkanlığı seçimlerine son nokta kondu ve yılların Fransca Cumhurbaşkanı Sarkozy seçimleri kaybetti ve siyasetten çekildi. Sarkozynin güçlü rakibi Francois Hollande seçimleri kazanarak 2012 den sonra Fransa Cumhurbaşkanı olmuş oldu

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini, sosyalist aday Francois Hollande kazandı. Sandık çıkış anketlerine göre Hollande yüzde 51.9 ile seçimin galibi.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 52 oranında oy alan Hollande kazandı

Fransa’da, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Sosyalist aday Francois Hollande kazandı. Resmi olmayan sonuçlara göre, Hollande, oyların yüzde 52’sini kazanırken, Nicolas Sarkozy yüzde 48 oranında oy aldı.

Hollande’ın seçimi kazandığına ilişkin haber, Sosyalist Parti’nin başkent Paris’teki genel merkezinde büyük çoşkuyla karşılandı.

Sosyalistler, Francois Mitterrand döneminden bu yana üç dönemdir Elysee Sarayı seçimini kazanamıyordu.

57 yaşındaki Hollande, siyasi kariyerine Mitterrand’ın danışmanı olarak başlamıştı.

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu için yerel saatle 12.00 itibarıyla sandığa gidenlerin oranı yüzde 30,66 olarak tespit edildi. Fransa’da yaklaşık 46 milyon seçmen bulunuyor. İlk turda yine yerel saatle 12.00 itibarıyla sandığa gidenlerin oranı yüzde 28,29’da kalmıştı. İlk tur sonunda seçmenlerin yüzde 80’inin oy attığı belirlenmişti. Seçmenler, büyük kentlerde saat 20.00’ye kadar oy kullanabildi. 10 adayın yarıştığı ilk turun ardından, Francois Hollande ve Nicolas Sarkozy en fazla oyu alarak ikinci tura kalma başarısı göstermişti.

Sarkozy, oyunu Paris’te kullanırken, yarışta daha şanslı gösterilen Hollande, seçim bölgesi Tulle’da sandık başına gitti.