Uzmanların G noktasının olup olmadığı ile ilgili birbirlerine zıt görüşleri hala devam etmekte.

‘G Noktası’, kadınlarda sinir uçlarının yoğunlaştığı ve seks partneri tarafından uyarıldığında yüksek cinsel haz veren küçük bir alan olarak biliniyor. Fakat İngiltere’de yapılan araştırmalar, kadınlarda cinsel hazzı arttırdığı düşünülen G Noktasının gerçek olmadığını ortaya çıkardı.

İlk olarak 1950’lerde ortaya atılan ve 1981’de seksolog Prof. Beverly Whipple tarafından popülerleştirilen ‘G Noktası’nın varlığı pek çok seks terapisti tarafından doğru kabul ediliyor.

Ancak yapılan son araştırmayla, pek çok kadının etkinliğini arttırmak için diyet ya da egzersiz yaptığı, G Noktası’nın gerçek olmadığı ortaya çıktı.

İngiltere’deki King Collage London’da yapılan araştırmada tek ya da çift yumurta ikizi olan, yaşları 23 ile 83 arasında değişen bin 804 kadına bir dizi anket sunuldu. Ankette, katılımcılara vücutlarında G Noktalarının olup olmadığı ve varsa bunun nerede olduğu soruldu.

Katılımcıların yüzde 56’sı soruya evet cevabını verdi. Ancak, evet diyen tek yumurta ikizlerinin hiç biri, ‘G Noktası’ için ikiz kardeşi ile benzer yerleri belirtmedi. Eğer G Noktası olsaydı, genetik yapıları aynı olan tek yumurta ikizlerinde aynı yerde olması gerekiyordu.

Araştırmacılar ayrıca, ‘G Noktası’na sahip olduğunu söyleyen katılımcıların, yaş ve cinsel hayatlarındaki hareketlilik nedeniyle soruya evet dediği sonucuna vardı.