Gaziantep adından da anlayacağımız gibi tarihte savaş görmüş ve cesurca savunulan bir ilimizdir. Güneydoğuda bulunan ilimizin yemekleri,tarihi,kültürü gezilip görülmeye değer. Gaziantep’in Tarihi ve Gezilecek Yerleri-Antep’te Gezilip Görülecek Mekanlar

Gaziantep’in Tarihi ve Gezilecek Yerleri-Antep’te Gezilip Görülecek Mekanlar

Gaziantep’in gezilip görülecek yerlerinin başında Zeugma Mozaik müzesi geliyor. Antep’e gittinizde mutlaka uğramayı unutmayın.

Antep’te bir de arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Bu müzede de Antep’in kültürü gösterilmiştir. Bakırla uğraşan demirci,baklava yapanlar,kilim dokuyanlar burada gösterilmiştir.

Antep Kalesi de gezilecek bir yer. Çünkü bu kale Fransızlara karşı 1921 yılında yapılan Gaziantep savunmasında en büyük rolünü gerçekleştirmiştir. Restore edilen kale gezilmeye değer.

Tahminen 1905 yılında yapılmış olan, tarihi Göğüş Konağı 2007 de restorasyonuna başlanılıp Emine Göğüş Mutfak Müzesi haline gelmiştir.
Müzede Antep’in tarihi yemek kültürü gösterilmiştir. Bakır tencereler,saklama kapları,kepçe,kavgir,küpler vitrinlerde sergilenmektedir.
Ayrıca bir bölümde de Antep’in meşhur yemeği yuvalama yapan kadınlar görülmektedir.
Diğer bir yanda da kahve ve mırra içen beyler görülmektedir.

Antep’in en meşhur uğrak yeri mutlaka bu pazardır. Elmacı pazarı veya Almancı pazarı olarak bilinen pazarda, baharat konusunda yok yok. Kurular,acı biberler,acılı acısız biber salçaları,antep fıstığı,isot,pul biber,üzüm sucukları,ceviz sucukları,salcalıklar herşeyi bu pazarda bulabilirsiniz.

Antep’in bakırı olmazsa olmaz. Herçeşit bakır ürünü bulabileceğiniz güzel bir çarşı,Bakırcılar çarşısı..

Gaziantep’in tarihi evlerini merak ediyorsanız Bey Mahhalesine mutlaka uğrayın.Bu mahalledeki evler aslı bozulmadan restore edilmiş,Antep evleridir.

Antep’e gidipte baklava yemeden dönmeyin.