iyi blogcuların özellikleri hep merak edilmiştir. iyi bir blog için seo önemlidir seo arama motorlarında üste çıkmaya yarayan sistemlerdir. peki gerçekten seocular varmı ve gerçekten seo ne oluyor bunlara bir göz atalım

Son zamanlarda okubil.com takipçilerinin artması yanında kendini uyanık zannedenlerinde pek çok zaman uğradığı güncel bir blog olmaya başladı. Sitenizin takipçilerinin olması yanında bu türlü zararlıların olması aslında sanıldığı gibi kötü değil. Çünkü bu tür kişiler sizi daha yenilikçi kararlar almaya ve sitelinin takip ettirmeye başlıyor. Şimdi seo yla bunun ne ilgisi var diyeceksiniz. Şöyle bir bağlantısı var arama motorlarında üste çıkma olayı aslında arama motorlarına konuyu ilk girmeye bağlı olmaya başladı. Yani şimdi bu yazı bir çok bot tarafından çekilecek özgünmüş gibi googleye ve diğer arama motorlarına yutturulmaya çalışılacak ama google bunu yemez yani özgün yazının kimde olduğunu çok iyi bilir. Kopya içerik yapanlar yada bir sitede yayınlanmış hemen bende yayınlayım diyenlerin ömrü 1 seneyi bulmaz.İşte bunun sonunda karşınıza gelen söz kalite kazanır oluyor. Siz sitenize gerçekten orjinal bilgi yüklerseniz ve gerçekten sizin yazınız olursa ne olursa olsun o ilk sırayı alacaktır. Spam site diye tabir ettiğimiz bir çok site belki ilk günlerde kopya konularla ilk sıralarda çıkar ama 1 hafta sonra kaybolur.

Peki neden bu spam siteler var
Spam site yapanlar genelde hırsız içerik yapan ve bunu yapmaktan kaçınmayan insanların siteleridir siz bu kişileri uyarsanızda kolay para kazandıkları için sizi dinlemez ve yüzsüzce çalacağını söylerler. Bu ilk başta can sıkar ama sonrasında bir bakmışsınız google hem adsenseden banlamış hemde filtreye almış bu sitelerin olma sebebi 1-2 aylık kazanç elde etme isteği yani ciddi değil. Normal hayatta olduğu gibi bu işte ciddiyet ister siz işinizi ne kadar emek vererek yaparsanız size dönüşü o kadar çok olur. Buna inanın ve bunun için çalışın.

Gerçek seo nedir
Gerçek seo belki ilk duyduğunuz bir şey seo genel olarak arama motorlarında üste çıkma olayı olsada asıl seo sitenize gösterdiğiniz önemdir. Yani işinizi hakkıyla yaparsanız bu iş olacaktır. Seo nun temeli budur bence yani siz bir yerlere link vererek şunu yaparam bunu yaparak yükselsenizde aynı zamanda düşüşünüzde buna bağlı olur. Yani yükselirken yapacaığınız herşey önemlidir.

İyi blogcu ve seo
siz iyi bir blog yazarı veya içerik sağlayıcı olursanız ki bu iyi bir blogcuda olması gereken bir şarttır aynı zamanda kendi seonuzuda yapmış olacaksınız. Güncel bilgilerden tabiki yararlanacaksınız. Ama bunun yanında herşeyi kuralına göre ve etik değerlere göre yapmanız gerekecek. Misal son zamanlarda maslak 1453 projesi reklamları dönüyor ben şahsen daire fiyatlarını merak ediyorum. Bununla ilgili haber yapmayı düşünüyorum cünkü güncel bir konu ve büyük bir proje belki şimdiye kadar yapılmıştır bunun haberi ama ben gerçekten merak ettiğim için yapacağım özgünlük bunu gerektirir insanların bir şeyleri merak edeceğini düşünerek yazmak. Tabi spam siteler ne yapacak gelecek okubil.com dan çalacak okubil.com haber yapmazsa onlarda yapmayacak. Sonunda ne olacak okubil.com kalacak spam siteler gidecek çünkü emek verilerek yapılan işler her zaman takdir görür. iyi bir blogcu ve seo cu olmak isterseniz ilk başta yapacağınız işe emek verin. Kazanç her zaman olur ama emek verilerek kazanılan kazanç hem sürekli hemde helal olur.