Bugün usta gazeteci savaş ay’ın gırtlak kanserinden vefat etmesiyle gözler bu hastalığa çevirildi. Gırlak kanseri nedir ve gırtlak kanseri belirtileri nelerdir. Gırtlak kanseri en çok erkekleri vuruyuyor. Tabi kadınlardada guatr çok görülüyor. Gırlak kanseri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanıyor.

Gırtlak (Larenks) Kanseri Nedir?

Öncelikle gırtlak içinde başlayan ve erken teşhis ve tedavi edilmediği durumda başta lenf bezleri olmak üzere çevresindeki yakın organlara yayılan bir kanser türü olup, yaygın olarak rastlanan kanserlerden biridir. Kanser henüz gırtlak içinden çevreye yayılmamış durumdayken erken teşhis edilmesi durumunda kesin tedavisi mümkündür. Kesin tedavi şansı diğer birçok kanser türüne göre daha yüksektir. Gırtlak kanseri önceleri; erkeklerde daha yaygındı ve bu durumun, erkeklerin daha çok sigara içmesiyle ilişkili olduğu sanılmaktaydı. Son yıllarda sigara içen kadın sayısı arttıkça kadınlarda da görülen kanser vakalarında gırtlak kanseri ilk sıralarda gelmektedir.

Alkol tüketen bireylerde ve sodalı içecekleri çokça tüketenlerde de gırtlak kanseri sıkça görülmektedir. Bu nedenle sigara, alkol gibi alışkanlıklar bu kanser türünü doğrudan tetikleyen nedenler arasında sayılmaktadır. Bu hastalığın ortalama yaş oranı, önceleri gençlerin ve çocukların çok sigara ve alkol tüketmediğinden 50 yaş üstü idi. Şimdiler de ise hastalığın yaş oranı bir hayli düşmüştür. Çünkü artık ufacık çocuklar bile sigara kullandığından hastalık ortalama yaş bulgusu 30 lu yaşlara kadar çekilmiştir.
Gırtlak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Boyun bölgesinde şişlik,
Lenflerde kitle oluşumu
ses kısıklığı,
değişen şiddetlerde hissedilen yutma güçlüğü.

Şayet gırtlak kanseri erken teşhis edilir ise tedavi olanağı bir hayli kolay olacaktır. Ve hasta kesin kurtulur. Bu nedenle erken teşhis hastayı kurtarır.
Gırtlak Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Teşhis: Yukarda sayılan belirtiler den biri ya da bir kaçı var ise şayet o vakit en yakınınızda ki K.B.B. uzmanına gidip teşhis ettirebilirsiniz. Daha detaylı bir muayene ister iseniz o vakit bir genel dahiliye uzmanına gidip hastalığı teşhis ettirebilirsiniz. Genel dahiliye doktoru hastalığı, endoskopik yöntemlerle teşhis edebilir. Endoskopi ile ön teşhis yapıldıktan sonra şüpheli dokudan alınan parçanın patoloji laboratuvarında yapılacak analizleri ile kesin teşhis konur.
Gırtlak Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Boğazda yutma zorluğu ile beraber boğazda oluşmaya başlayan kitleler ile hastalığın tanısı konur ve tedavi edilmeye başlanır.
Bu süreçte hastalık ilerleyip boğazda kocaman bir yara ile hayati fonksiyonları tehlikeye atabilir. Ya da tedaviye doğru cevap verip iyileşmeye yönelik aşamalar gelişir.

Gırtlak Kanserinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi: Diğer birçok kanser türünde olduğu gibi tedavi yöntemleri 3 grupta değerlendirilebilir. Bu yöntemler:

cerrahi müdahale ile kitleyi oradan almak gibi,
kemoterapi (ilaç salgılama)
radyoterapi tedavisidir. Yöntemi ile yapılan tedavi yöntemi
Radyoterapi yani ışın tedavisi ile yapılan tedavi yöntemidir.

Gırtlak Kanseri Vücudun Başka Yerlerine Metastaz Yapabilir Mi?

Gırtlak kanserinin de diğer kanser türleri gibi yakın organlara metastaz yapması mümkün olabilir. uzak organlara bulaştığı ise hastalığın çok ilerlediği evrelerde vücudu sarmaya başladığında atlar ve dağılması mümkündür.

girtlak_kanseri_nedir